Francúzi si cez víkend v prvom kole regionálnych volieb vyberali nových zástupcov do trinástich samosprávnych regiónov. Z nich už teraz viac ako polovicu riadi konzervatívna stredopravicová strana Republikáni a podľa predbežných výsledkov prvého kola oblastných volieb sa zdá, že si postavenie minimálne udrží. Práve regionálne voľby sú rok pred hlasovaním o novej hlave štátu akýsi lakmusový papierik testujúci voličské nálady.

Prezident Emmanuel Macron a jeho Republika v pohybe (LREM) ani predsedníčka Národného zhromaždenia (RN) Marine Le Penová nemajú po prvom kole regionálnych volieb vo Francúzsku dôvod na radosť. Ich víťazom sa totiž podľa predbežných výsledkov stali konzervatívni Republikáni (LR).

Podľa troch rôznych prognóz Republikáni, ktorí v súčasnosti riadia sedem z 13 regiónov kontinentálneho Francúzska, získali 27 – 29 percent hlasov.

Za nimi nasleduje Národné zhromaždenie, predtým známe ako Národný front, so ziskom 18 – 19 percent. Macronova LREM skončila až na piatom miest, ale zisk 11 percent hlasov jej zaručuje účasť na druhom kole regionálnych volieb.

Kandidáti strán, ktoré získajú viac ako desať percent hlasov, postúpia do rozhodujúceho kola, ktoré sa uskutoční o týždeň a rozhodne o rozdelení kresiel v regiónoch. Druhé kolo sa nekoná tam, kde kandidáti získali absolútnu väčšinu hlasov.

Jedna z poslankýň Macronovej strany Aurore Bergéová popísala slabý výkon LREM ako „demokratickú facku do tváre nás všetkých“.

Rekordne nízka účasť

Voľby poznačila na francúzske pomery mimoriadne nízka účasť. Do sedemnástej hodiny hlasovalo iba 26,7 percenta z takmer 46 miliónov voličov. Do zatvorenia volebných miestností sa mohla zvýšiť na stále rekordne nízkych 31 – 34 percent.

Od Le Penovej Národného zhromaždenia (RN) sa očakávalo, že prvé kolo regionálok vyhrá, ale nestalo sa a namiesto toho skončilo druhé až za Republikánmi. Šéfka francúzskych národniarov, ktorá na budúci rok zabojuje proti Macronovi o kreslo v Elyzejskom paláci, označila nízku účasť za „občiansku katastrofu“.

Zodpovednosť za nízku účasť pripísala Le Penová neschopnosti súčasnej vlády povzbudiť dôveru ľudí v politické inštitúcie. „Povedzme si to na rovinu, výsledky sú poznačené prudkou a historickou neúčasťou na voľbách na úrovni takmer 70 percent spôsobenou nedôverou k volebnému systému, ktorý u voličov vyvoláva pocit, že sa nič nemôže zmeniť, že všetko bolo zhabané,“ uviedla.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.