Trial 4 dnes patrí medzi jeden z najsledovanejších seriálov na Netflixe. V osemdielnom dokumente vystupujú reálni ľudia, a nie herci. Ozrejmujú priebeh z vyšetrovania vraždy v Spojených štátoch z 90. rokov, ktoré viedlo k odsúdeniu, s veľkou pravdepodobnosťou, nevinného človeka na doživotie.

Dňa 26. septembra 1993 zomrel na benzínovej pumpe bostonský detektív John Mulligan. Jeho smrť bola viac ako chladnokrvná, strelili mu päťkrát do tváre, keď spal vo vlastnom aute. Podľa niektorých jeho kolegov mohlo ísť o atentát, keďže Mulligan patril medzi dôsledných policajtov. Počas svojej práce zatkol viac ako 500 ľudí, z ktorých približne 400 odsúdili.

Na vyšetrenie vraždy sa hotoval každý policajt, keďže šlo o jedného z nich. Za každú cenu si priali nájsť niekoho, kto bude pykať za túto vraždu. Po pár dňoch sa stali ďalšie dve vraždy. Zomreli dve mladé afroamerické ženy, boli to sesternice Seana Ellisa.

Pri vyšetrovaní vraždy sesterníc sa Sean dostal na vypočúvanie, kde sa ho pýtali na úplne iný prípad, a to na vraždu bostonského detektíva. Sean potvrdil, že v deň vraždy bol na benzínovej pumpe. Celé vypočúvanie bežalo bez účasti Seanovho právnika. Neskôr sa potvrdilo, že vraždy navzájom nesúvisia.

Seanova výpoveď, pri ktorej sa priznal, že sa v deň vraždy nachádzal na benzínovej pumpe, stačila na to, aby policajti preformulovali motív vraždy. Z chladnokrvného atentátu sa stala náhodná vražda a krádež.

Otázniky vo vyšetrovaní

Celé vyšetrovanie bolo chaotické a niektoré okolnosti prípadu sa ukázali viac ako záhadné. Pri obhliadke auta, kde vyšetrovatelia zaznamenávali všetko, čo sa v aute nachádzalo, nenašli mobil. Ten našiel detektív Accera až po týždni.

Jedno z tvrdení znelo, že ho tam musel Accera podstrčiť po tom, keď si mobil celý prezrel a zistil, že je v ňom všetko v poriadku. Ďalšou verziou bolo, že sa o mobile vedelo, ale nepokladali za dôležité zaznamenať to do spisu. Toto tvrdenie bolo tiež rozporuplné, keďže na rozdiel od mobilu do spisu uviedli záznam aj o malej sponke, ktorú našli v aute.

Po pár dňoch sa našla svedkyňa, ktorá tvrdila, že pri aute mŕtveho detektíva videla černocha. Svedkyňu predvolali na výsluch, kde jej ukazovali rad fotiek s afroamerickými obyvateľmi Bostonu. Svedkyňa dvakrát ukázala na úplne iného človeka.

Z budovy ju vyprevádzali dvaja detektívi Accera a Robinson, s ktorými si sadla do auta. Po pár minútach sa vrátila a chcela zmeniť výpoveď. Následne už vedela ukázať na fotku Seana Ellisa. Mohli to byť špekulácie, ktoré nasvedčovali, že svedkyňu podplatili. Umocnilo to zistenie, podľa ktorého bola svedkyňa vzdialenou príbuznou jedného z vyšetrovateľov.

Ďalším svedkom bol Viktor Brown, ktorý videl auto a v ňom Seana a jeho bratanca. Vravel, ako auto o 3:30 zaparkovali blízko jeho domu. Odtiaľ mali ísť na benzínovú pumpu a zastreliť policajta. Ak by to naozaj bolo presne v takom čase, ako hovoril svedok, nebolo by možné, aby ich svedkyňa uvidela pri aute. Svedok výpoveď následne po telefonáte policajtov zmenil a povedal, že mal hodinky nastavené na čas o desať minút dozadu.

Porota sa nevedela zhodnúť

Po policajnom vyšetrovaní sa stali Sean a jeho bratranec hlavnými podozrivými. Spustilo sa súdne pojednávanie a Seana začali súdiť. Na tomto prvom procese sa porota nevedela zhodnúť na verdikte. Ako uviedla v dokumente na Netflixe porotkyňa z tohto procesu, väčšina jej kolegov tvrdila, že je nevinný. Ale boli tam dvaja, čo boli presvedčení o jeho vine a nechceli zmeniť svoj hlas. Rozdielne názory v porote viedli k druhému súdnemu konaniu.

Druhý súdny proces mal podobný scenár. Nebol žiaden priamy svedok. A všetky výpovede neboli stopercentné. Porota sa opäť nezhodla. Išlo o prvý súdny proces, kde nepadol verdikt ani na prvom a ani na druhom súde.

Pri treťom súdnom procese už chýbali niektorí svedkovia. Neobjavil sa tam Seanov strýko, ktorý pri každej vete zdôrazňoval, že jeho synovec je nevinný. Na tretí raz sa porota zhodla a odsúdila Seana na doživotie.

Skorumpovaní policajti

V roku 1996 sa zistilo, že detektívi Keneth Accera, Walter Robinson a John Brazil, ktorí sa podieľali aj na vyšetrovaní vraždy Johna Mulligana, sú skorumpovaní. Falšovali zatýkacie rozkazy a povolenia na obhliadky domov, kde sa pašovali drogy. Z miesta činu si brávali peniaze a občas aj drogy, ktoré potom predali.

Po prevalení zistení o skorumpovaných policajtoch požiadali Seanovi advokáti o obnovu konania. Žiadosť zamietli.

Sean Ellis a jeho právnička po prepustení z väzenia. Foto: reprofoto/Netflix

Dlhé roky vo väzení

Sean strávil za mrežami 21 rokov, 7 mesiacov a 29 dní. Po mnohých rokoch vo väzení dostal novú možnosť dokázať svoju nevinu. Jediným spôsobom, ako obnoviť proces, bolo prepustiť dvoch pôvodných právnikov a uviesť, že neboli schopní dokázať jeho nevinu.

V roku 2015 Seana prepustili na kauciu s tým, že sa bude konať štvrtý súdny proces. Spolu s novou obhajkyňou sa snažil získať nové informácie. Pri prehľadávaní spisov sa dopátrali, že Mulligan nebol až taký dobrý policajt, ako sa mohlo zdať. Spisy ho spojili s jeho skorumpovanými kolegami.

K dokazovaniu na súde nakoniec ani neprišlo. V roku 2018 okresný prokurátor zrušil všetky obvinenia proti Seanovi, ale nezbavil ho viny.

Seana napriek tomu, že sa do väzenia nevrátil, nezbavili viny. On sám na záver posiela odkaz do sveta: „Môžem byť zranený, ale nie som zlomený.“

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.