Výzvu, za ktorou sú aj slovenskí poslanci Európskeho parlamentu, zverejňuje Štandard po vysvetľujúcom úvode v plnom znení.

Slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann a europoslanec David Lega zo Švédska iniciovali verejný list, v ktorom žiadajú dôkladné prešetrenie učebníc určených pre palestínske deti obsahujúcich nenávistný materiál, podporu džihádu a antisemitizmus. Učebnice sa financovali z príspevkov Európskej únie, vydala ich agentúra UNRWA. Na obsah učebníc upozornili viaceré médiá citujúce zo štúdie nemeckého Inštitútu Georga Eckerta, ktorý sa zameriava na výskum vzdelávacích materiálov vo svete.

List podpísalo spolu 26 europoslancov z rôznych politických zoskupení a 14. júna 2021 ho odoslali predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi, vysokému predstaviteľovi Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepovi Borrellovi a eurokomisárovi pre susedstvo a rozšírenie Oliverovi Várhelyimu. Výzvu prináša Štandard v plnom znení.

***

Keďže Európska únia a jej členské štáty sú hlavnými finančnými prispievateľmi agentúry UNRWA (Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe) a generálny tajomník OSN je „hlavným administratívnym úradníkom“ tejto organizácie, píšeme Vám, aby sme vyjadrili znepokojenie nad tým, že táto agentúra naďalej používa nenávistné školské materiály, ktoré podporujú násilie, odmietajú mier a démonizujú Izrael aj izraelský národ. Rázne odsudzujeme nedostatok dohľadu, transparentnosti a zodpovednosti tejto agentúry v súvislosti s opakovanými odhaleniami týkajúcimi sa vyučovania nenávisti a popudzovania palestínskych detí, ktoré sú zverené do starostlivosti UNRWA.

Najnovšie autorské články