Pri príležitosti Dňa pamiatky obetí komunistického režimu vznikla výzva, ktorá žiada postaviť komunistickú stranu mimo zákon. Výzvu inicioval Jozef Hajko, pridalo sa sedem ďalších signatárov, vrátane Jerguša Sivoša a Jána Pálffyho z ÚPN, Ľubomíra Morbachera, Juraja Šústa, Františka Neupauera, Michala Považana a Jaroslava Danišku.  

Podnet Generálnej prokuratúre SR na preskúmanie činnosti Komunistickej strany Slovenska (KSS) podáva občianske združenie Historická pamäť, na čele ktorého stojí Jozef Hajko, pridali sa aj ďalší signatári. Výzvu podpísali Jaroslav Daniška z denníka Štandard, Ľubomír Morbacher zo združenia Living memory, Juraj Šúst zo Spoločenstva Ladislava Hanusa, predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Pálffy, historik ÚPN Jerguš Sivoš, predseda združenia Atticum Michal Považan, predseda občianskeho združenia František Neupauer. Ak sa preukáže nezákonná činnosť, z tohto konania by sa mali vyvodiť zodpovedajúce konzekvencie, či už vo vzťahu ku konkrétnym osobám, ako aj ku KSS, kde by mal prísť návrh na jej zrušenie.

Výstupmi na svojom profile na sociálnej sieti Facebook a na svojej internetovej stránke KSS podľa predkladateľov podnetu opakovane porušuje zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému. Robí to prostredníctvom rôznych statusov, symbolov a článkov, čo propagujú a oslavujú komunistický režim, ktorý vládol v Československu v rokoch 1948 až 1989.

KSS síce vo svojom programe otvorene nehlása zvrhnutie demokratického systému na Slovensku, ale to nerobila komunistická strana oficiálne ani v minulosti, a napriek tomu tak reálne konala, až kým si nezákonnými prostriedkami neuzurpovala moc na 40 rokov výlučne pre seba.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.