Aj tento týždeň sa písalo o prípravách septembrovej návštevy pápeža v Maďarsku a na Slovensku. Maďarského premiéra Viktora Orbána v tomto smere niektorí vatikanisti vnímali skôr pozitívne a naopak, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová u nich získala mínusové body. Bola analyzovaná aj neprijatá rezignácia vplyvného kardinála Marxa. Nový pohľad prišiel z pápežovho rodiska, z Argentíny.

„Ani pápež nie je chránený pred falošnými správami,“ povedal to maďarský predseda vlády Viktor Orbán v rozhovore pre chorvátske médium Glas Koncila. Chorvátskych novinárov prekvapilo, že pápež pôvodne nemal v úmysle stretnúť sa s Orbánom počas nadchádzajúcej apoštolskej cesty, o čom sme už informovali. Potom sa ukázalo, že šlo o falošné správy, ktorým títo žurnalisti uverili. Preto teraz chceli poznať Orbánov pohľad na celú „kauzu“. Maďarský politik pre katolícky týždenník vysvetlil, že rímsky biskup prichádza na medzinárodný eucharistický kongres, ktorý je medzinárodnou, a nie maďarskou udalosťou. Z hľadiska protokolu teda nebolo úplne jasné, či by sa mal stretnúť aj s politickými predstaviteľmi krajiny, kde sa podujatie koná.

Pre dlhoročného premiéra sa tejto nezrovnalosti chytili „proticirkevné a protikresťanské živly“. Ale ako to, že k takémuto diplomatickému nedopatreniu došlo, pýtali sa žurnalisti:

„Naozaj existuje rozdiel medzi jednak názorom Svätého Otca na migráciu a prístupom k nej a jednak pozíciou maďarskej vlády. Je to jasné a je to 'celá veda'. Sme dôrazne proti migrácii, zatiaľ čo katolícka cirkev má vlastnú pozíciu. Z toho je veľmi ľahké vykonštruovať príbeh, podľa ktorého si Svätý Otec a maďarský predseda vlády nerozumejú, nepozerajú si z očí do očí a nakoniec sa ani nechcú stretnúť. Najväčšie sklamanie mi však nespôsobujú falošné správy o septembrovom stretnutí v Budapešti. Osobitne ľutujem, že som sa nemohol zúčastniť blahorečenia kardinála Stefana Wyszyńskeho, ktoré sa uskutoční v Poľsku v deň budapeštianskeho eucharistického kongresu. Veľmi si vážime poľských katolíkov.“

Foto: Orbán/FB

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.