Keďže sa blíži septembrová návšteva pápeža Františka na Slovensku, začali sme s novou rubrikou, kde približujeme, čomu sa Svätý Otec venuje, o čom hovorí a kde vystupuje.

Tento týždeň to budú najmä medzinárodné organizácie a konferencie. Po prvý raz sa pápež prihovoril bratislavskej konferencii Globsec o bezpečnosti. S ďalšími prejavmi vystúpil pred publikom Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Medzinárodnej organizácie práce (ILO), kde hovoril o viacerých formách chudoby a zastal sa zraniteľných pracovníkov. Vyzval tiež na kultúru starostlivosti a zdôraznil, že Ježiš bol viac než len filantrop. Začíname ale v Bratislave.

Vôbec prvý raz sa pápež prihovoril medzinárodnému fóru Globsec v Bratislave, vystúpenie prebehlo distančne cez telemost. Vyzval k ekologickému obráteniu, k etike solidarity a politickej láske, pričom odsúdil iluzórny pocit bezpečia:

„Zvykli sme si nehanebne využívať a ničiť to, čo je majetkom všetkých a čo sa musí rešpektovať, čím sa vytvára ekologický dlh, ktorý budú splácať najmä chudobní a budúce generácie… Každé konanie potrebuje víziu: víziu celku a plnú nádeje, víziu ako tá, ktorú mal biblický prorok Izaiáš, ktorý videl, ako sa meče menia na radlá a kopije na viničné nože (por. Izaiáš 2, 4). Konať pre rozvoj všetkých znamená činiť dielo obrátenia. A hlavne (činiť) rozhodnutia, ktoré obrátia smrť na život, zbrane na jedlo.“

Prekvapivé pápežove vystúpenie pre Globsec zrejme súvisí najmä s tým, že išlo o podujatie, ktoré sa koná v Bratislave a František sa pripravuje na septembrovú návštevu Slovenska a Maďarska.

Existuje viac foriem chudoby aj medzi bohatými

František zverejnil posolstvo na Svetový deň chudobných, ktorý sa bude sláviť 14. novembra 2021. Pripomenul, že chudobní sú stále medzi nami, a že nás evanjelizujú, lebo nás pozývajú uzrieť v nich Kristovu tvár. V texte obvinil individualistický životný štýl, že je komplicom chudoby a často všetku zodpovednosť za ich neutešený stav prenáša na samotných núdznych. Chudobní sa podľa Svätého Otca nemajú počítať, ale objímať.

Podľa pápeža je nevyhnutné, aby sa zmenil prístup a zvýšila citlivosť voči nemajetným. S vážnosťou máme povedať, že aj my sme chudobní, čo nám môže pomôcť, aby sa núdzni naozaj stali súčasťou nášho života:

„Existuje veľa foriem chudoby tých „bohatých“, ktoré by sa dali vyliečiť bohatstvom „chudobných“, len keby sa stretli a spoznali! Nik nie je taký chudobný, že nemôže dať niečo zo seba. Chudobní nemôžu byť iba tí, ktorí prijímajú; musia byť uvedení do stavu, aby mohli dávať, pretože dobre vedia, ako odpovedať. Koľko je len príkladov toho, ako sa podeliť! Chudobní nás často učia solidarite a tomu, ako sa podeliť. Je pravda, sú to ľudia, ktorým niečo chýba, často im chýba veľa a dokonca aj to nutné, no nechýba im všetko, pretože si zachovávajú dôstojnosť Božích detí, ktorú im nemôže nič a nikto vziať.“

Nemyslime iba na naše záujmy

Pontifik v posolstve pre účastníkov konferencie Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) prízvukoval obnovu hospodárstva po pandémii. Tá sa musí začať s obnovou „kultúry starostlivosti“ a odmietnutím individualizmu a agresivity takzvanej „kultúry vyraďovania“:

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.