7. januára, 05:21

Odomykáme: Jaroslav Slašťan: Medveď beží rýchlejšie ako Usain Bolt

Odomykáme: Jaroslav Slašťan: Medveď beží rýchlejšie ako Usain BoltJaroslav Slašťan. Foto: archív Jaroslava Slašťana

Ľudia medveďom páchnu, majú sedemkrát lepší čuch ako tie najlepšie psy. Stále sú to však šelmy, ktoré sa riadia inštinktom. Rozhovor s Jaroslavom Slašťanom, vedúcim zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Jaroslav Slašťan má medvede rád, vidieť to na iskre v jeho oku. Rozumie im a vie o nich fascinujúco rozprávať. Poznáme sa už dlhšie, ale len cez mail. Keď sme sa minulý týždeň stretli na odovzdávaní cien Fra Angelica, kde bol jedným z ocenených, o medveďoch rozprával tak pútavo, že by som ho dokázal počúvať celý večer. Dohodli sme si rozhovor a keď potom prišla smutná správa o ľudskej obeti, ktorú zabil medveď, nedalo sa inak a rozhovor sme urýchlili. Zdržalo ho len to, že pán Slašťan musel vyraziť na zásah.

Pitva 57-ročného muža z Liptova ukázala, že zahynul po útoku medveďa. Majú sa ľudia báť medveďov? Útočia na nás?

Človek nepredstavuje pre medveďa potravu. Vždy ak dôjde k útoku medveďa na človeka, ide o obranný útok a nie predačný. Útoky medveďa na človeka sú vzácne, ale stávajú sa. Ich dôvodom je strach medveďa zo stretnutia s človekom, stres, vydráždenie psami, prípadne obrana svojho potomstva.  

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.