Zrušenie vekového stropu na Sputnik V nepomohlo, záujemcov je málo. Tvárou v tvár ďalšiemu fiasku pripúšťa ministerstvo zdravotníctva razantné riešenie.

Od 7. júna sa na Slovensku očkuje Sputnikom V. Prvú dávku doposiaľ dostalo 5 359 očkovancov. Ďalších 5 898 na injekciu čaká v čakárni. Počet nad desaťtisíc záujemcov je však nedostatočný, tvorí len desatinu toho, čo potrebujeme zaočkovať. V skladoch máme necelých dvestotisíc dávok ruskej vakcíny, ktoré stačia na štepenie polovičného počtu, pretože vakcína je dvojdávková.

Ochota očkovať sa klesá so zlepšujúcou sa epidemickou situáciou. Pôvodne sa odhadovalo, že o Sputnik prejaví záujem približne 80-tisíc ľudí. Kapacity sa nenapĺňajú a času nazvyš niet. Prvá dávka vakcín exspiruje v júli a druhá v auguste.

Situáciu sa ministerstvo zdravotníctva usiluje riešiť všetkými dostupnými nástrojmi. Minulý týždeň sa dokonca zrušila veková hranica pre príjemcov Sputnika, čím sa stala dostupnou aj pre seniorov. Nepomohlo, pretože tieto vekové kategórie majú vyššiu zaočkovanosť. Nad 70 rokov čaká na Sputnik 371 uchádzačov a zaočkovaných je ním 557 ľudí.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.