Foto: TASR/AP

Lukašenkovo Bielorusko sa pre Putina stáva viac príťažou ako príležitosťou. Politicky i ekonomicky. Zvlášť keď Minsk začal hrať čínskou kartou.  

Núdzové pristátie lietadla Ryanair v Minsku a zatknutie opozičného novinára spôsobilo vo svete vlnu rozhorčenia. Médiá píšu, že Alexander Lukašenko sa dostal do krajnosti, až do izolácie, a je úplne závislý od Vladimira Putina – preto je teraz integrácia Bieloruska a Ruska nevyhnutná, a to v podmienkach, vyhovujúcich Moskve. V dôsledku toho môže vzniknúť spojený štát, ak chcete Veľké Rusko. 

Seriózni analytici sa na situáciu pozerajú inak. Niektorí z nich zaznamenali, že teraz vyzerá práve Putin ako rukojemník neskrotného suseda – je nútený brániť ho a zachraňovať, aj keď sa mu nepáči, čo Lukašenko robí. Z tohto dôvodu je svet presvedčený, že Rusko je spoluzodpovedné za každý krok bieloruského prezidenta.

Lukašenko sa zjavne nehrnie do bratského objatia Moskvy. Demonštratívne odmieta uznať Krym ako ruský, nepodporuje nezávislosť Abcházska a Južného Osetska, čo sú najbolestivejšie body ruskej zahraničnej politiky. Doma prenasleduje podnikateľov spojených s Ruskom. Neustále naznačuje zapojenie Rusov do protestného hnutia v jeho krajine. A teraz ústami zatknutého novinára povedal, že bieloruská opozícia je financovaná z ruských zdrojov.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.