16. júna 2021

Posun v kauze Kuciak: Kollárovi prekáža spochybňovanie špeciálu, podľa Hegera by politici mali byť ticho

Posun v kauze Kuciak: Kollárovi prekáža spochybňovanie špeciálu, podľa Hegera by politici mali byť tichoMarian Kočner a Marek Para. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu v kauze Kuciak podnietilo reakcie aj zo strany najmocnejších osôb v krajine. Podľa prezidentky sa od rozhodnutia odvíja dôvera v právny štát, predsedovi parlamentu prekáža spochybňovanie prvostupňového súdu a premiér upozornil, že politici by verdikty súdov nemali komentovať, obzvlášť keď nie sú vynesené.

Prípad vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice archeologičky Martiny Kušnírovej sa v utorok dostal pred senát Najvyššieho súdu. Stalo sa tak po viac ako troch rokoch od vykonania skutku, ktorý výrazne zamával mocensko-politickým rozložením na Slovensku.

Odvolací súd zrušil oslobodzujúci rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vo vzťahu k Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej, o ktorých obžaloba hovorí ako o objednávateľoch vraždy a prípad vrátil do Pezinka. Zároveň potvrdil vinu pre vykonávateľa vraždy Tomáša Szabóa, ktorý si za mrežami posedí 25 rokov.

Sudcovia Najvyššieho súdu nižšie postaveným kolegom vytkli predovšetkým nelogické hodnotenie dôkazov. Senátu prekážalo aj nevykonanie viacerých dôkazov, ktoré považovali za podstatné a naopak hodnotenie dôkazov, ktoré boli nevykonané.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.