Ekonómovia a podnikatelia volajú po reforme verejnej správy. Dane by mali viac dopadnúť na majetok, práca by sa mala zaťažovať menej. Príjmy obcí by mali byť stabilné.

Mestá a dediny na Slovensku by sa nemali financovať iba z dane príjmu fyzických osôb, ale z mixu štyroch daní – z dane z príjmov právnických osôb, dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní. Navrhujú to inštitút INEKO a Podnikateľská aliancia (PAS). Tým by podľa nich bolo možné dosiahnuť vyššiu stabilitu a predvídateľnosť príjmov samospráv.

Až na malú časť sa štát vzdal daní z príjmu fyzických osôb už v roku 2004 v rámci reformy verejnej správy. Od roku 2016 rozdeľuje medzi samosprávy sto percent celej dane, pričom obce z nej získavajú 70 percent a samosprávne kraje zvyšok.

Tieto peniaze dominantne pokrývajú potreby samospráv pri výkone ich kompetencií. V roku 2019 takto získali obce vyše 2,2 miliardy eur a samosprávne kraje takmer ďalšiu miliardu eur. Výhodou tohto modelu je, že samosprávy sa nemusia – na rozdiel od stavu pred reformou – každý rok naťahovať s vládou, aké peniaze im pririekne.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.