Festival Bratislavské Hanusove dni otvorí v piatok 18. júna taliansky profesor Francesco Giordano, filozof a teológ, ktorý prepája filozofiu vedy, katolícku teológiu a súčasnú popkultúru. Giordano študoval v Ríme a v USA, aktuálne pôsobí na Angelicu v Ríme a prednáša po celom svete.
Na BHD vystúpi s prednáškou o transhumanizme – aké sú najväčšie hrozby pre človeka a ako im dnes čeliť? Transhumanizmus je filozofia o potrebnosti vylepšovania vlastností človeka: fyzických i mentálnych. To, o čom filozofi ako Bacon či Nietzsche premýšľali, dnes vedci realizujú (manipulácia ľudského genómu).
Tento problém je vypuklejší práve teraz v čase koronakrízy (biologické pasy). Na jednej strane spôsob, ako chrániť seba i iných, na druhej strane hrozba rozdelenia ľudí na rovných a rovnejších. Je prirodzený človek ešte ideálom alebo len odistenou biologickou zbraňou?
Keď kultúre dominujú technológie a prírodné vedy, je urgentné filozofické myslenie, ktoré chápe rozum širšie než len v zameraní na materiálny svet. Potrebujeme rozum, ktorý realitu neobmedzuje na matériu, ale počíta aj s metafyzikou a teológiou. Bez nich hrozí, že skĺzneme do ideológie a technológie sa obrátia proti človeku.