Skúsenosti z Veľkej Británie ukazujú, že schematické preberanie progresívnej agendy zo Spojených štátov môže vyvolať smutné i komické situácie.

Dobrá správa je, že za zrejmé a ešte donedávna nekontroverzné tvrdenie, že muž sa nemôže stať ženou a naopak, vás už nemôžu v Británii vyhodiť z práce. Mayi Forstaterovej, ktorú v roku 2018 pre tieto názory prepustili, sa dostalo súdneho zadosťučinenia. Je to svojím spôsobom náznak, že zdravý rozum sa ešte úplne nevytratil. Aj keď rozsudok má niekoľko háčikov.

Forstaterová pracovala pre progresívny think tank Center for Global Development (CGD) v čase, keď sa britská vláda chystala uplatniť zákon, ktorý by umožňoval ľuďom zmeniť pohlavie jednoduchou deklaráciou, bez nutnosti podstúpiť akýkoľvek medicínsky zákrok. Tento pokus vláda neskôr odpískala. Forstaterová to komentovala na Twitteri v zmysle, že biologické pohlavie sa nedá zmeniť. V decembri 2018 sa Forstaterovej zamestnávateľ rozhodol na základe týchto názorov nepredĺžiť jej zmluvu. Tá preto CGD zažalovala, ale prehrala. Sudca vtedy označil jej názory za „nehodné rešpektu v demokratickej spoločnosti“. V odvolacom konaní, ktorého rozhodnutie padlo vo štvrtok (10. júna), však dal súd Forstaterovej za pravdu.

Použil na to ale mierne podivnú právnu slučku. Názor Forstaterovej totiž podľa nej spadá pod ochranu zákona o rovnosti, ktorý zakazuje diskrimináciu napríklad na základe viery. Forstaterovej názor zaradili práve povedľa náboženstva a filozofických presvedčení.

Najnovšie autorské články