Prvý štvrťrok 2021 sa do dejín samostatného Česka zapísal smutným rekordom v počte úmrtí. Český štatistický úrad síce príčiny smrti nezverejňuje, ale ide o obdobie, keď u našich západných susedov prebiehala silná vlna pandémie ochorenia COVID-19.

Podľa údajov zverejnených štatistickým úradom zomrelo v Českej republike za prvé tri mesiace tohto roka 46 437 ľudí. Prvý kvartál 2021 sa tak stal najtragickejším obdobím od roku 1992, keď Český štatistický úrad (ČSÚ) začal údaje zverejňovať. Medziročne stúpol počet úmrtí v tomto období až o 54 percent.

Počet úmrtí za jediný štvrťrok u našich najbližších susedov prekročil hranicu 40-tisíc zatiaľ len dvakrát v histórii Česka. Popri spomínanom tragickom začiatku tohto roka sa tak stalo aj vlani počas posledného kvartálu.

Najviac ľudí zomrelo podľa ČSÚ v marci, a to zhruba 16 700. V medziročnom porovnaní s rokom 2020 je to o 63 percent viac.

Štatistici príčinu úmrtia nezverejňujú. V spomínanom období však Česko, podobne ako zvyšok sveta, čelilo silnej vlne pandémie koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Podľa oficiálnych údajov českého ministerstva zdravotníctva na toto ochorenie v krajine doposiaľ zomrelo viac ako 30-tisíc ľudí.

Väčšina z úmrtí s covidom či na covid pripadá práve na obdobie posledného štvrťroku minulého a prvého štvrťroku tohto roka. V prvom kvartáli 2021 podľa českého rezortu zdravotníctva zomrelo s koronavírusom takmer 15-tisíc ľudí.

Dobré správy

Dobrá správa je, že s postupujúcim očkovaním pandémia aj u našich susedov slabne a život sa postupne vracia do normálu. V Česku pribudlo za nedeľu (13.4.) len 42 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. To je najmenej za deň takmer za celý uplynulý rok.

Za pozitívnu novinku sa dá napriek tragickému začiatku roka považovať to, že za rovnaké obdobie od začiatku januára do konca marca sa v Česku narodilo vyše 27-tisíc detí. To je v medziročnom porovnaní nárast.

„Bolo to o päťsto viac ako v rovnakom období roku 2020. V januári bol síce počet narodených medziročne ešte mierne nižší, vo februári, a najmä potom v marci ale už vyšší,“ uviedla Michaela Němečková z oddelenia demografickej štatistiky ČSÚ pre Českú tlačovú agentúru. Počet zomrelých tak bol zhruba o 19-tisíc vyšší ako počet narodených. Tiež to je najvyšší rozdiel od roku 1992.

Menej svadieb a viac prisťahovalcov

Pre vysokú úmrtnosť uplynulých mesiacov počet obyvateľov Česka klesol späť pod hranicu 10,7 milióna, nad ktorú sa vyšplhal vlani v júni. Klesol aj počet svadieb. Prvýkrát v histórii samostatného Česka pod 3-tisíc za štvrťrok. Dôvodom je aj fakt, že pre opatrenia proti covidu boli obrady obmedzené.

Štatistiky tiež ukazujú, že do Česka sa stále viac ľudí sťahuje ako z neho odchádza. Za prvé tri mesiace tohto roka sa odsťahovalo z krajiny viac ako 7 200 ľudí. Naopak, prisťahovalo sa niečo vyše 19-tisíc ľudí. Väčšina už tradične z Ukrajiny. V počte prisťahovalcov do Česka nasleduje Slovensko a Rusko.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.