Britka Maya Forstaterová prišla pred dvoma rokmi o prácu za svoje príspevky na sociálnej sieti o tom, že muži sa nedokážu zmeniť na ženy a naopak. Nedávno rozhodol odvolací tribunál v jej prospech, čím zvrátil predošlé rozhodnutie.

Pred dvoma rokmi obletel svet kontroverzný prípad daňovej expertky Mayi Forstaterovej. Tá do roku 2019 pracovala v organizácii Centrum pre svetový rozvoj (CGD), avšak zamestnávateľ jej nepredĺžil zmluvu v reakcii na viaceré vyjadrenia na sociálnej sieti Twitter. V nich žena kritizovala vtedajší návrh zákona, ktorý mal ľuďom dovoliť identifikovať sa ako opačné pohlavie.

„Nemyslím si, že byť ženou je vec identity alebo ženských myšlienok. Čo ma prekvapuje je, koľko múdrych ľudí, ktorých obdivujem, sa zamotáva do uzlov, len aby nemuseli povedať pravdu, a teda, že muži sa nemôžu zmeniť na ženy,“ napísala v jednom z príspevkov Forstaterová.

V inom príspevku podotkla, že muž označujúci sa za ženu je rovnaký prípad, ako keby beloch vyhlásil, že on sa cíti ako černoch, a teda je černoch. Tieto vyjadrenia viedli k strate Forstaterovej pracovnej pozície, na margo čoho sa obrátila na justíciu. Na prvostupňovom súde v decembri roku 2019 však neuspela.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.