Ústavný súd Českej republiky nedávno uzavrel prípad, ktorý sa mal odohrať pred 25 rokmi. Jeden z vtedajších študentov, ubytovaných v kláštore obvinil vtedy súčasného arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duku z toho, že mal kryť jeho sexuálne zneužívanie v pražskom dominikánskom kláštore, ktorému bol vtedy predstaveným.

V odôvodnení českého Ústavného súdu sa okrem iného píše: „Dominika Duku, ktorý nie je páchateľom zdrojových trestných činov, nemožno trestne stíhať, a to aj s ohľadom na inštitút premlčania. Aj v tomto smere možno postup orgánov činných v trestnom konaní považovať za efektívny.“

Prípad bol dlhé roky zabudnutý, pretože všetci jeho aktéri postupne z pražského kláštora odišli pre iné mravnostné delikty. Bohužiaľ, časom sa ukázalo, že na začiatku 90. rokov nemali všetci také ideály a zápal, ako navonok deklarovali.

Terajší sťažovateľ, hovorme mu muzikus, mi vtedy oznámil, že bol obťažovaný bratom dominikánom, ktorý v tom čase ešte nebol kňazom. Oboch som si zavolal, aby som oboch konfrontoval a vypočul, priniesol som dokonca kríž a oboch vyzval k prísahe, ktorá mnou osobne otriasla. Bolo to tvrdenie proti tvrdeniu a bola to pre mňa patová situácia. Ihneď som sa poradil s naším cirkevným právnikom, ktorý mi povedal, že v tomto prípade nejde jednoznačne vystúpiť, pretože tu nie je istota. Oboch sme sa ale rozhodli sledovať.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.