Vo vojne slov, ktorá nasledovala po ozbrojenom konflikte, sú pro-izraelské hlasy hlboko rozdelené a tie proti-izraelské hovoria o slávnom víťazstve Hamasu. Na nájdenie odpovede je však príliš zavčasu.

Napríklad Efraim InbarDan Schueftan na pro-izraelskej strane tvrdia, že kvôli škodám, ktoré utrpel Hamas, je víťazom Izrael. Doron Matza, Seth FrantzmanHanan Shai hovoria o jeho zlyhaniach v nevojenských záležitostiach v zmysle, že Palestínčania sa zjednotili proti Izraelu a získali si medzinárodné sympatie. Izraelská vláda tvrdí, že veci šli podľa plánu, zatiaľ čo jej kritici sprava ako Itamar Ben Gvir a Gideon Sa’ar považujú zastavenie paľby za „ťažkú kapituláciu“ a „strápnenie sa“.

Proti-izraelská strana sa, naopak, takmer jednomyseľne zhoduje v tom, že vyhral Hamas. Iba po dvoch dňoch od začiatku bojov vyhlásil vodca Hamasu Ismaíl Haníja, že jeho organizácia „dosiahla víťazstvo v bitke o Jeruzalem“. Podobné tvrdenia sa znásobili po tom, čo 21. mája vstúpilo do platnosti prímerie. Haníja oznámil „strategické, božské víťazstvo“ a vyhlásil, že Hamas „porazil ilúzie rokovania, porazil dohodu storočia, porazil kultúru porážky, porazil projekty zúfalstva, porazil osídľovacie projekty, porazil projekty spolužitia so sionistickou okupáciou a porazil projekty normalizácie [vzťahov] so sionistickou okupáciou“.

Podobne aj iný vodca Hamasu Khalil al-Hayya vyhlásil na masovom zhromaždení v Gaze, že „v mestách Palestíny sa oslavuje (...), pretože sme toto víťazstvo dosiahli spoločne. (...) Máme právo na radosť. (...) Toto je tá eufória víťazstva“.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.