Česká tenistka Barbora Krejčíková sa stala tento rok najlepšou ženskou tenistkou na Roland Garros. Vo finále zdolala na parížskej antuke nasadenú tridsaťjednotku Rusku Anastasiu Pavľučenkovovú 6:1, 2:6, 6:4 a získala prvý singlový grandslamový titul. Je to obrovský úspech českého tenisu.

V nedeľu navyše nastúpi po boku svojej krajanky Kateřiny Siniakovej vo finále ženskej štvorhry a v prípade víťazstva môže napodobniť Mary Pierceovú. Francúzka v roku 2000 doposiaľ ako posledná hráčka triumfovala na parížskej antuke vo dvojhre i v debli. Krejčíková má vo svojej zbierke už šesť grandslamových trofejí. V roku 2018 vyhrala so Siniakovou Roland Garros i Wimbledon. V rokoch 2019 – 2021 slávila na Australian Open hetrik v mixe.

Vďaka sobotňajšiemu triumfu zinkasuje Krejčíková prémiu 1,4 milióna eur pred zdanením, do svetového rebríčka WTA jej pribudne 2 000 bodov. V jeho novom vydaní sa posunie na 15. miesto, čo bude jej nové kariérne maximum. Krejčíková prišla do Paríža s titulom z turnaja WTA v Štrasburgu a na antuke ťahá 12-zápasovú víťaznú šnúru. Pavľučenkovová postúpila do grandslamového finále na 52. pokus, čo je rekord v Open ére, vytúžený titul však nezískala.  

Priebeh zápasu

Krejčíková začala nervózne, v úvodnom geme spravila dve dvojchyby a prišla o podanie. Češka sa však rýchlo otriasla a v ďalšom priebehu prvého setu na centri Philippa Chatriera dominovala. Získala šesť gemov za sebou a úvodné dejstvo sa stalo jasne jej korisťou. Krejčíková hrala variabilne, výborne sa na dvorci pohybovala. Pavľučenkovová sa snažila byť agresívna, no vo výmenách robila priveľa nevynútených chýb.

Na začiatku druhého setu zvládla Ruska ťažký gem pri vlastnom servise, čo ju výrazne povzbudilo. Následne zobrala Krejčíkovej podanie a po potvrdení brejku si vybudovala náskok 3:0. Pavľučenkovová zlepšila returny, dokázala súperku rozbehať a pripraviť si dobré pozície na zakončenie výmen. Na jej konto pribúdali víťazne údery z obojručného bekhendu po čiare, ktorý bol v priebehu celého turnaja veľká zbraň Rusky. Za stavu 5:2 Pavľučenkovová začala mať svalové problémy a požiadala o zdravotnú prestávku. Po návrate na dvorec opäť Krejčíkovú brejkla a vynútila si tretí set.

V rozhodujúcom sete Češka predĺžila údery, snažila sa returnovať tesne k základnej čiare a za stavu 1:1 zobrala Pavľučenkovovej podanie. Ruska bleskovo kontrovala rebrejkom, za stavu 3:3 však opäť stratila podanie. Krejčíková potvrdila brejk a v deviatom geme sa prepracovala k dvom mečbalom. Pavľučenkovová ich odvrátila, no Krejčíková už dotiahla zápas do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenila v poradí štvrtý mečbal.

Barbora Krejčíková (ČR) – Anastasia Pavľučenkovová (Rusko) 6:1, 2:6, 6:4

(tasr)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.