Samity štátov G7 a Európskej únie so Spojenými štátmi prinášajú posun v medzinárodných ekonomických vzťahoch. Väčšia spolupráca medzi štátmi je spojená najmä s nástupom nového amerického prezidenta, ktorý má pozitívnejší vzťah k voľnému obchodu. Dohody týkajúce sa daní sú motivované aj potrebou naplniť verejné rozpočty po pandémii.

Nástup nového amerického prezidenta v súlade s očakávaniami priniesol reštart v medzinárodných ekonomických vzťahoch. Nová administratíva si zrejme lepšie uvedomuje prínos voľného obchodu. Obchodné vojny so spojencami sú kontraproduktívne a zbytočne odčerpávajú politický kapitál. Navyše, americká vláda má s ostatnými aktuálne rovnaký, spoločný problém – potrebu naplniť verejné rozpočty zasiahnuté pandémiou.

V tomto kontexte sa odohrávajú dve významné súčasné udalosti. Prvou je minulotýždňový samit štátov G7. Tam sa predstavitelia najvýznamnejších svetových ekonomík dohodli na spoločnom presadzovaní vyššieho zdanenia nadnárodných korporácií – zmieňujú sa najmä o technologických gigantoch, ako sú Google, Facebook či Amazon. Druhou udalosťou je samit Európskej únie a Spojených štátov, ktorý sa uskutoční tento týždeň. Záverom by malo byť skončenie obchodných sporov, ktoré vyvolal Donald Trump.

Globalizácia daňovej politiky

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.