Pravidelná rubrika o nových technológiách, aplikáciách a novinkách zo sveta smartfónov a inej elektroniky.

Mediálny priestor je dnes rôznorodý vďaka elektronickej podobe, ktorá ponúka priestor každému. Čitateľ má možnosť vybrať si spomedzi desiatok rôznych stránok, novín či denníkov.

Nie vždy ale má človek čas prečítať si článok priamo na stránke. Vhod prichádza aplikácia Instapaper, vďaka ktorej si ho môžete uložiť na neskoršie čítanie či vpisovať doň poznámky.

Na mobile aj na počítači

Veľa používateľov mobilných technológií dnes láka jednoduchosť a prepojenosť produktov. Možnosť otvoriť niečo z počítača v smartfóne behom pár sekúnd je čoraz viac vyhľadávaná a oceňovaná.

Tím vývojárov stojaci za aplikáciou Instapaper na to myslel a svoje dielo sprístupnil nielen pre smartfóny s operačným systémom Android a iOS, ale aj počítače.

instapaper
Foto: Martin Minka

Do internetových prehliadačov sa dá Instapaper stiahnuť ako rozšírenie. Okrem všetkých smartfónov môžete Instapaper používať aj cez Mozillu Firefox, Google Chrome či prehliadač Brave založený na báze Chrome, o ktorom sme nedávno písali.

Uloženie článku behom sekúnd

Hlavnou úlohou aplikácie Instapaper je uložiť internetový článok, ktorý si chcete prečítať neskôr. Pri prvom otvorení Instapaper je nutné vytvoriť si konto, vďaka ktorému budete mať články prístupné na každom zariadení bez ohľadu na to, v ktorom ste si článok uložili.

Na prepojenie medzi zariadeniami je nutné byť pripojený na internet, avšak pri čítaní článkov to nie je potrebné. Takže ak ste na počítači a viete, že články si neskôr chcete prečítať na smartfóne bez internetu, je nutné si ich načítať v smartfóne ešte s internetom.

instapaper
V aplikácii je k dispozícii aj niekoľko farebných režimov. Foto: Martin Minka

Archivovanie, zvýrazňovanie a poznámky

Napriek tomu, že Instapaper je jednoduchá aplikácia, funkcionalita nekončí pri ukladaní článkov. Môžete si ich v nej po prečítaní archivovať.

V článku takisto môžete používať zvýrazňovanie tak, že vami zvolené časti sa uložia do poznámok. Tu sú funkcie mierne limitované a pre ich plné využitie používateľ musí zvoliť platenú verziu.

Instapaper vám pomôže vytvoriť si vlastné noviny

Pamätáte si ešte na predplatiteľskú službu Piano? Išlo o produkt, kde ste po zaplatení mohli čítať rôzne noviny, ktoré zahŕňala služba Piano. To je síce už minulosť, ale Instapaper ponúka tiež cestu k novinám, ktoré si zložíte z rôznych portálov. Veď nie každé médium dnes vie stopercentne naplniť požiadavky čitateľa. Aj preto väčšina navštevuje na pravidelnej báze hneď niekoľko stránok, aby uspokojila svoj záujem.

Aplikácia Instapaper, spoľahlivo synchronizovaná naprieč celou škálou zariadení, tomu pomáha. Čitateľ si v nej vytvorí výber článkov, ktorého ho zaujali, a prečítať si ich môže aj bez internetového pripojenia.

instapaper
Foto: Martin Minka

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.