Daniel Lipšic hovoril vo štvrtok o zaistení až 16 spisov, krajský prokurátor Rastislav Remeta o šiestich a neochote NAKA spolupracovať. Neochota sa týka aj spisu Vladimíra Pčolinského. Neobvyklý prístup kritizuje Pčolinského advokát.

Predmetom štvrtkového zaisťovacieho úkonu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Západ bolo zaistenie spisov v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Dôvodom úkonu za účasti dozorového prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava bolo, že NAKA doposiaľ odmietla vyhotoviť overené kópie vyšetrovacích spisov, informoval krajský prokurátor v Bratislave Rastislav Remeta.

Vyšetrovateľ zaistil celkom šesť spisov, z toho len dva boli originály tzv. živých spisov. „Vyšetrovateľovi ÚIS Západ by pre ním vedené trestné konanie v zásade postačovali overené kópie vyšetrovacích spisov, čo však NAKA doposiaľ v dvoch prípadoch odmietla vyhotoviť. Preto boli odňaté originály dvoch vyšetrovacích spisov v tzv. živých trestných veciach, a to len s cieľom vyhotovenia overenej kópie vyšetrovacích spisov,“ zdôraznil Remeta.

Nejasnosti v základných informáciách

Daniel Lipšic pritom pôvodne hovoril až o 16 spisoch, ktoré mala inšpekcia zadržať, pre médiá tiež naznačil, že to môže obmedziť aj konanie v prípadoch, ak by napríklad došlo k prepusteniu obvinených z kolúznej väzby.

Podľa Remetu je celá vec inak. Spisov bolo zadržaných iba šesť, pričom polícia nie celkom spolupracovala. Zo šiestich vyšetrovacích spisov boli štyri vydané dobrovoľne. Pritom dva spisy boli vo forme overenej kópie a dva spisy boli tiež overené kópie z archívu. „Dva originály tzv. živých spisov museli byť za prítomnosti nezúčastnenej osoby odňaté, lebo ich príslušníci NAKA odmietli na vyzvanie dobrovoľne vydať,“ priblížil Remeta.

Ako zdôraznil, v žiadnej trestnej veci, v ktorej bol doposiaľ zaistený vyšetrovací spis vo forme overenej kópie alebo nevyhnutne vo forme originálu, nebude ohrozený účel trestného konania. Vyšetrovací spis týkajúci sa tzv. živej trestnej veci obvineného Vladimíra Pčolinského, ktorý sa nachádza na NAKA Trenčín a mal byť vydaný v piatok, NAKA odmietla vydať.

„Preto bude stanovený ďalší procesný postup na zabezpečenie tohto vyšetrovacieho spisu,“ dodal Remeta. Z dvoch odňatých originálov vyšetrovacích spisov v tzv. živých trestných veciach sa aktuálne vyhotovujú kópie. Spisy podľa Remetu vzhľadom na ich rozsah budú vrátené NAKA počas troch pracovných dní.

Reakcia Pčolinského advokáta

Na to, že NAKA odmietla vydať inšpekcii pod dozorom prokuratúry spis bývalého šéfa SIS, reagoval jeho advokát Ondrej Urban. Neodovzdanie spisu vyšetrovateľovi Úradu inšpekčnej služby zo strany NAKA nie je podľa neho štandardné:

„Môj klient Vladimír P. podal jedno trestné oznámenie mesiac pred zadržaním a v jeho mene sme podávali druhé, dva aj pol až tri týždne dozadu. Dnes nemáme vedomosť, na základe čoho oni konajú. Či je to prvé jeho trestné oznámenie, alebo to naše druhé. Nevydanie spisu, keď všetky spisy NAKA vydala, nepovažujem za štandardné,“ povedal Urban.

Krajský prokurátor Rastislav Remeta na to reagoval: „Bude stanovený ďalší procesný postup na zabezpečenie tohto vyšetrovacieho spisu.“

Vyšetrovateľovi ÚIS postačovali podľa Remetových slov overené kópie vyšetrovacích spisov, čo však NAKA doposiaľ v dvoch prípadoch odmietla vyhotoviť. „Preto boli odňaté originály dvoch vyšetrovacích spisov v tzv. živých trestných veciach, a to len s cieľom vyhotovenia overenej kópie vyšetrovacích spisov,“ zdôraznil Remeta. Zo šiestich vyšetrovacích spisov boli štyri vydané dobrovoľne. Pritom dva spisy boli vo forme overenej kópie a dva spisy boli tiež overené kópie z archívu.

Trestnými oznámeniami Vladimíra P., ktorý je aktuálne v kolúznej a preventívnej väzbe, sa zaoberá Krajská prokuratúra v Bratislave. Oznámenia podal Vladimír P. a jeho obhajcovia v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa svedkov, takzvaných kajúcnikov, na Generálnej prokuratúre SR.

(tasr)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.