Výdavky štátu sa odklepnutím novely rozpočtu v parlamente zdvihli o viac ako tri a pol miliardy eur. Stúpne tak verejný dlh a ekonómovia upozorňujú, že z jednorazových výdavkov zdôvodňovaných pandémiou sa veľmi ľahko môžu stať trvalé. Dlh bude treba uhradiť, preto možno očakávať zvyšovanie daní, ale asi až po nástupe ďalšej vlády.

Novela zákona o štátnom rozpočte zvýšila výdavky Slovenska o 3,7 miliardy eur. Schodok štátneho rozpočtu tak poskočil z 8,1 miliardy na 11,8 miliardy eur.

Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické reformy (INEKO) Peter Goliaš pre Štandard povedal, že z celkovej sumy nových výdavkov zhruba miliarda nebude zvyšovať deficit verejných financií. Ten sa zvýši zo 7,4 percenta na viac ako 10 percent hrubého domáceho produktu.

„Novela je objektívne potrebná, keďže pôvodne vyčlenená rezerva na riešenie pandémie vo výške zhruba miliardy eur už bola minutá a silná druhá vlna pandémie zo začiatku roka vyvolala ďalšie výdavky štátu na pomoc postihnutým ľuďom a firmám,“ uviedol expert. Dodal, že výdavky sa zvýšili najmä o dotácie na udržanie zamestnanosti, náklady v zdravotníctve a pomoc sektorom postihnutých pandémiou.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.