Ďalší úder kritickej rasovej teórie do legitimity a kvality amerických univerzít či legitímna analýza rasizmu v hlavách ľudí bielej farby pleti? Yalova univerzita rieši kritiku pre prednášku, počas ktorej psychiatrička hovorila študentom, ako sníva o vraždení bielych ľudí.

Prestížna americká Yalova univerzita rieši problém s psychiatričkou indického pôvodu Arunou Khilananiovou. Psychiatrička rečnila na verejnej prednáške pre zdravotnícku fakultu tejto školy, pričom jej vyjadrenia vyvolali vlnu pobúrenia.

Prednáška mala názov „Psychopatický problém belošskej mysle“. Cieľom prednášky bolo ozrejmiť študentom, prečo belosi ignorujú „černošský hnev“, pričom zároveň sú na ňom psychologicky závislí. Khilananiová počas nej napríklad opisovala, ako sníva o zabíjaní belochov.

„Mala som sny, ako som vyprázdnila revolver do hlavy každého belocha, ktorý sa mi dostal do cesty, ako som pochovala jeho telo, utrela si krv z rúk a veselo som odkráčala preč, relatívne bez viny. Ako keby som spravila svet lepším sku*veným miestom,“ povedala psychiatrička.

Mimo toho tiež opisovala, ako sa prestala rozprávať s jej bielymi priateľmi. Podľa nej totiž neexistujú dobrí belosi. „Z bielych ľudí mi vrie krv,“ uviedla „To je cena za rozprávanie sa s belochmi. Stojí vás to váš život, vysajú vás do dna,“ hovorila psychiatrička.

Plagát prednášky. Foto: Bariweiss.substack.com

Slová protichodné našim hodnotám

Zdôraznila tiež, že nemá význam hovoriť s belochmi o rasizme, pretože tí jednoducho nerozumejú tomuto pojmu. „Belosi sú šialení a tak je to už dlhý čas,“ zhodnotila Khilananiová. „Snažíte sa rozprávať s retardovaným, násilným predátorom, ktorý si myslí, že je svätec alebo hrdina,“ dodala.

Aj keď bola prednáška verejná, záznam z nej univerzita vzhľadom na obsah sprístupnila len študentom. Samotná fakulta medicíny Yalovej univerzity vydala krátko po prednáške vyhlásenie, podľa ktorého viacero členov osadenstva školy znepokojili vyhlásenia psychiatričky. Fakulta uviedla, že tón a obsah prednášky je „protichodný voči hodnotám školy“.

„Yalova škola medicíny nepodporuje obrazy násilia či rasizmu voči ktorejkoľvek skupine ľudí,“ píše univerzita. Začiatkom júna sa objavil celý 51-minútový záznam prednášky na blogu novinárky a spisovateľky Bari Weissovej, odkiaľ sa dostal aj medzi širokú verejnosť.

Kritiku krátko nato vyjadril i profesor Nicholas A. Christakis, ktorý označil slová psychiatričky za rasistické, hlboko znepokojujúce a kontraproduktívne. „Prirodzene, keďže bola pozvaná, má právo rečniť v prostredí školy. Ale jej názory musia byť rázne odmietnuté,“ napísal na sociálnej sieti Twitter.

Vytrhnuté z kontextu?

Khilananiová sa ohradila voči kritike a obvinila Yalovu univerzitu, že „potláča jej slová o rasách“. Zároveň vyzvala univerzitu, aby zverejnila plný záznam prednášky, pretože je presvedčená, že jej slová boli vytrhnuté z kontextu.

„Poznali tému, poznali názov, vedeli kto bude rečniť,“ dodala psychiatrička a tvrdí, že škola sa takto len snaží chrániť pred kritikou zvonka i zvnútra. „Moja práca je dôležitá. A stojím si za ňou. Musíme liečiť túto krajinu,“ vyslovila sa.

Zároveň odmieta kontroverznosť svojich vyjadrení. Nemali byť vraj brané doslovne, išlo podľa jej slov o spôsob, akým sa vyrovnáva s negatívnymi pocitmi. „Moje metafory ohľadom môjho vlastného hnevu boli spôsob, akým môžu ľudia uvažovať o svojich záporných pocitoch,“ uviedla psychiatrička.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.