Nová legislatíva môže viaceré organizácie v nemilosti Kremľa pripraviť o financie, umožní úradom sledovať bankové prevody. Za spoluprácu s nimi budú hroziť pokuty aj väzenie. Rusko chce nový zákon vynucovať aj v zahraničí, zostavuje zoznam štátov.

Poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, v stredu v treťom čítaní schválili novelu zákona „O opatreniach voči osobám, ktoré sa podieľajú na porušovaní práv a slobôd človeka, práv a slobôd občanov Ruskej federácie“. Ruským občanom i právnickým osobám zakazuje podieľať sa na práci „neželaných organizácií“ po celom svete. Zákon tiež umožní pridať na zoznam neželaných organizácií akúkoľvek mimovládnu organizáciu, ak sa stala prostredníkom pri finančných operáciách alebo prevodoch majetku spoločností už registrovaných ako neželané.

Iniciatíva zároveň rozšíri dohľad ruského štátu nad peňažnými prevodmi neziskových organizácií. Po novom ich bude môcť sledovať Federálny úrad pre finančný monitoring (Rosfinmonitoring), pričom by sa to nemalo týkať len štátnych orgánov a spoločností, ale aj vzdelávacích inštitúcií, bytových družstiev, záhradkárskych spoločenstiev a niekoľkých iných podobných organizácií.

Nové právomoci Rosfinmonitoringu sa nebudú vzťahovať len na územie Ruska. Úrad získa oprávnenie monitorovať tiež bankové prevody v prospech fyzických a právnických osôb v určených štátoch. Ich zoznam by mal byť známy už v dohľadnej dobe.

Čo sú nežiaduce organizácie?

Na základe zákona z roku 2015 môže byť za nežiaducu označená akákoľvek mimovládna organizácia, nezisková aj zisková, ktorá podľa úradov ohrozuje ruský ústavný poriadok, obranyschopnosť alebo bezpečnosť vo všeobecnosti. Neexistujú špecifické kritéria a na základe dohody s ministerstvom zahraničných vecí o zaradení na zoznam bez verdiktu súdu rozhoduje generálna prokuratúra.  

Neželané organizácie nesmú na území Ruska otvárať svoje pobočky, šíriť materiály alebo organizovať podujatia. Banky musia týmto organizáciám zmraziť ich účty, pričom spolupráca s nimi je na území Ruska (po novom aj mimo neho) pre ruské fyzické a právnické osoby protizákonná.

Za prácu pre nežiaducu organizáciu počíta ruská legislatíva s pokutami, prípadne aj väzením. Jednotlivcom hrozí za preukázanú prácu v prospech takejto organizácie pokuta vo výške 15 000 rubľov (170 eur), úradníkom do 50 000 rubľov (569 eur) a organizáciám až do 100 000 rubľov (1 138 eur). Ak osoba dostane takúto pokutu dvakrát v priebehu jedného roku, môže byť voči nej začaté trestné stíhanie. V takom prípade jej môže hroziť pokuta vo výške do 500 000 rubľov (5 692 eur), päť rokov verejnoprospešných prác alebo trest odňatia slobody v trvaní od dvoch do šiestich rokov.

Obchádzanie zákona o neželaných organizáciách a jeho kritika

Na zozname sa momentálne nachádza 22 organizácií. Hoci väčšina z nich je amerických, dostalo sa naň aj Otvorené Rusko oligarchu Michaila Chodorkovského. Diskusiu o vplyve neželaných organizácií v Rusku na začiatku mája rozvírili Vladimir Kuznecov a Alexej Stoľarov, ruskí vtipkári známi ako Vovan a Leksus. Kontaktovali predstaviteľov amerického Fondu pre podporu demokracie (National Endowment for Democracy, NED), pričom sa vydávali za bieloruskú političku Sviatlanu Cichanovskú a ďalších predstaviteľov bieloruskej opozície. Nahrávku z rozhovoru následne zverejnili na svojom kanáli na YouTube. 

Prezident NED Carl Gershaman v rozhovore zdôraznil, že NED momentálne podporuje po celom Rusku „veľké množstvo rôznych skupín a projektov“. „Ale veď NED je v Rusku zakázaný,“ reagoval mladík vydávajúci sa za Cichanovskej asistenta. „Na tom nezáleží. Viete, my nemáme kancelárie, ako napríklad Freedom House, NDI či IRI. Nemáme kancelárie, nemajú nás preto ako vykopnúť. No podporujeme veľké množstvo skupín a aktívnych programov po celej krajine. A mnohé tieto skupiny majú partnerov v exile. Sme veľmi aktívni a môžeme v mnohom pomôcť,“ vysvetlil Gershman. NED sa na zoznam neželaných organizácií dostal už v roku 2015 ako vôbec prvý. 

Návrh na sprísnenie daného zákona bol skupinou poslancov podaný 5. mája, teda ešte necelé dva týždne pred zverejnením nahrávky s predstaviteľmi NED. Jeho nová podoba však môže dať Moskve do rúk efektívnejší nástroj, ako oslabiť aj podobný nepriamy vplyv nežiaducich organizácií v krajine.

Ruskí kritici zákona tvrdia, že daná legislatíva je bezprecedentne tvrdá, pričom problém vidia aj v skutočnosti, že pri procese označovania organizácií za nežiadúce sú aj napriek možným vážnym dôsledkom obchádzané ruské súdy.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.