Finančná gramotnosť je schopnosť rozumieť financiám, dokázať s nimi rozumne a zodpovedne narábať. Viete, ako spoznáte, že ste finančne gramotný? Ak vaše výdavky nie sú vyššie ako príjmy, ak ste schopný šetriť a vytvoriť si finančnú rezervu a taktiež vtedy, ak dokážete finančne zabezpečiť seba i svoju domácnosť. 

Jún je v našom sprievodcovi na ceste k rodinnému šťastiu – Rodinnom kRok-u – mesiacom, v ktorom hľadáme spojitosť medzi šťastím a peniazmi. Možno si teraz poviete, že taká spojitosť neexistuje, peniaze sú "čertov vynález kaziaci ľudský charakter". Mýlite sa. Múdra správa financií má so šťastím veru veľa spoločného.

https://open.spotify.com/episode/55kKLB4woDuMR6osysw3cs?si=WiW9yAweQEGTsFzIZWugDA&dl_branch=1

O troch grošoch

Najjednoduchšie vysvetlil finančnú gramotnosť už Pavol Dobšinský v rozprávke O troch grošoch:

„Kopal raz jeden chudobný človek pri hradskej ceste priekopy. A neviem, ako sa stalo, ako nie, dosť na tom, že sám kráľ náhodou šiel po tej ceste a opýtal sa chudobného človeka: "Povedz mi, akú máš mzdu na deň za túto ťažkú robotu?"
"No, ja mám na deň tri groše," odvetil mu chudobný človek. Zadivil sa kráľ nad tým a opýtal sa ho, ako môže na tých troch grošoch vyžiť. "Jaj, čoby len vyžiť, to by ešte bolo ľahko; ale ja z tých troch grošov prvý vraciam, druhý požičiavam a len z toho tretieho sám žijem."

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.