Verejnoprávna RTVS zo svojho archívu stiahla časť relácie Dámsky Klub, v ktorej prestížny slovenský chirurg Ladislav Košťáľ použil rasistické označenie pre černochov. V stanovisku uviedla, že takéto správanie odsudzuje.

So živým televíznym či rozhlasovým vysielaním je spojených hneď niekoľko problémov. Jedným z najviac skloňovaných je ten, že v éteri zaznie nevhodné vyjadrenie, s ktorým by sa postprodukcia za bežných okolností pomerne ľahko vysporiadala.

Najčerstvejším príkladom takéhoto faux pas je vyjadrenie primára Oddelenia chirurgie ruky a komplexu operačných sál Nemocnice Ružinov Ladislava Košťála, ktoré zaznelo v relácii Dámsky klub, ktorú okolo obeda cez pracovný týždeň pravidelne vysiela verejnoprávna RTVS.

„No, my toho máme strašne veľa. Arabi to nemajú, negri to nemajú. Tam to je asi dané Európou,” vykĺzlo z úst uznávanému odborníkovi pri porovnávaní etník v súvislosti s medicínskym problémom karpálneho tunelu v utorok.

Prítomná moderátorka Iveta Malachovská pritom na rasistické oslovenie černošskej populácie odmietavým spôsobom nereagovala a spoza rúška sa naďalej usmievala, prikyvovala a pokračovala vo vedení relácie.

Havran: Rasisti do RTVS nepatria

Vyjadrenie Košťála či neadekvátna reakcia Malachovskej sa stretla s kritickými vyjadreniami veľkej časti Slovákov, no do diskusie prispeli aj kolegovia z moderátorskej brandže. Reč je o publicistovi Michalovi Havranovi, ktorý, rovnako na obrazovkách RTVS, moderuje diskusnú reláciu Večera s Havranom.

„Verím, že takýto slovník nie je najnovším trendom v ich kulturkampfe, lebo ak náhodou áno, tak aj ja si teda dovolím bez zdráhania povedať, že rasisti do RTVS nepatria a tento slovník je v rozpore s poslaním verejnoprávneho vysielania európskej demokracie,“ uviedol na sociálnej sieti.

Havran zároveň vyjadril nádej, že sa bude Košťálovou poznámkou zaoberať zriaďovateľ nemocnice, v ktorej pôsobí, či ministerstvo zdravotníctva.

Televízia to odsudzuje, reláciu stiahla

Medzitým už zareagovala verejnoprávna televízia. „RTVS odsudzuje akékoľvek náznaky a prejavy rasistického charakteru,“ uviedla v stanovisku s tým, že išlo žiaľ o živé vysielanie, ktoré je typické svojou dynamikou.

„Moderátorka po spornom vyjadrení respondenta automaticky ukončila rozhovor. Ďalšie okolnosti vzniknutej situácie preverujeme,” dodala, aj na obranu moderátorky, hovorkyňa média Andrea Pivarčiová.

„Celá situácia nás mrzí,” reagovala stroho pre portál Topky samotná Malachovská.

RTVS medzičasom utorkový diel Dámskeho klubu s doktorom Košťálom kompletne odstránila a v jej archíve už nie je dostupná.

Z histórie výrazu

Slovo, ktoré Koštál použil, má korene v latinskom pojme „niger“, ktorý znamená „čierny“. Pôvodne nemalo hanlivý význam a používalo sa na bežné označenie človeka čiernej pleti. V anglofónnej literatúre 19. storočia sa často objavuje v dielach Charlesa Dickensa či Marka Twaina.

Pejoratívny až hanlivý význam začalo nadobúdať koncom 19. a začiatkom 20. storočia. V Spojených štátoch sa v dôsledku hnutia za zrovnoprávnenie černochov koncom 60. rokov začal používať korektnejší výraz black man, ktorý je bežný dodnes. Používa sa však aj výraz person of colour, čo v doslovnom preklade znamená farebná osoba.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.