Za veľkou mlákou sa opäť dostala do popredia staronová téma majetku a príjmov boháčov. Podľa neziskovej investigatívnej organizácie ProPublica totiž platí 25 najbohatších Američanov takpovediac minimálne, či občas dokonca žiadne dane z príjmu. Môže za to štruktúra ich majetku, ktorý sám o sebe zdaňovaný nie je, i keď naberá na hodnote.

Neziskovka využila tajné záznamy z prostredia Služby vnútorných príjmov (IRS) a poukazuje na to, že ľudia na čele organizácií či korporácií s miliardovými obratmi, ako napríklad Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Michael Bloomberg, George Soros či Warren Buffet, platia napriek rozrastajúcemu sa majetku len minimálne dane z príjmu.

Riaditeľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos, dnes najbohatší muž sveta, napríklad v roku 2007 nezaplatil ani cent na dani z príjmu. Podobne sa mu to podarilo aj v roku 2011. Zakladateľ spoločnosti Tesla Elon Musk pre zmenu neplatil žiadne dane z príjmu v roku 2018. Dnes je druhým najbohatším človekom na svete.

Podobne sa podarilo hospodáriť aj mediálnemu magnátovi Michaelovi Bloombergovi, obchodníkovi Carl Icahnovi či známemu finančníkovi Georgovi Sorosovi – ten platil nulovú daň z príjmu rovno tri roky po sebe.

Najnovšie autorské články