Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec si myslí, že avizované hlasovanie vládnych poslancov Adriany Pčolinskej a Petra Pčolinského za jeho odvolanie je teoreticky porušením koaličnej zmluvy. Jeho zosadzovanie z kresla iniciovala opozícia v súvislosti s s podozreniami o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) si myslí, že avizované hlasovanie dvoch koaličných poslancov z hnutia Sme rodina za jeho odvolanie je teoreticky porušením koaličnej zmluvy. Ako však uviedol pred stredajším rokovaním vlády, „priviera oko“.

„Celkom v poriadku to nie je, ale je to každého voľba,“ komentoval Mikulec. S premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) a ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina) by sa mal stretnúť v pondelok 14. júna. „Rád by som si vysvetlil veci, ktoré pán Krajniak komunikoval mediálne,“ uviedol o plánovanom stretnutí.

Sme rodina kontra Mikulec

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo vyhlásil, že minister vnútra Roman Mikulec sa stráca v tom, čo sa mu v rezorte deje. Nie je vraj možné, aby jedni policajti zatýkali druhých a opačne, tak dobrý minister vnútra nekoná.

Kriticky sa v rozhovore pre Štandard vyjadril aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Na margo konfliktov medzi inštitúciami uviedol, že za situáciu v rezorte vnútra nesie zodpovednosť minister vnútra. Zároveň skonštatoval, že o tom, či možno vzniknutú situáciu vyriešiť v rámci polície a kontrolných zložiek sa budú musieť poradiť na klube.

Mikulec Krajniakovi nerozumie

„Bohužiaľ, skutočne nerozumiem vyjadreniam pána ministra Krajniaka, podľa ktorého nie je možné, aby jedni policajti zatýkali druhých a opačne,“ vyhlásil Mikulec v pondelok. Súčasná vláda podľa neho deklarovala, že bude pracovať čestne a že spravodlivosť rovnako ako zákony platia pre všetkých rovnako.

„V prípade, ak sa trestnej činnosti dopúšťajú príslušníci Policajného zboru, platí to, samozrejme, aj pre nich. Verím, že nechceme existovať v spoločnosti, kde si budeme zakrývať oči pred páchaním trestnej činnosti bezpečnostnými zložkami len preto, lebo podľa pána Krajniaka tak dobrý minister vnútra nekoná,“ podotkol Mikulec.

Jeho podpora je väčšia

Predsedu SaS Richarda Sulíka konflikt medzi koaličnými partnermi OĽaNO a Sme rodina mrzí. Poslanecký klub liberálov podporí Mikulcovo zotrvanie vo funkcii, keďže nejasnosti poslancom vysvetlil. Ako skonštatoval Sulík, zaujíma ho výsledok, Mikulec podľa neho odvolaný nebude.

Poslanecký klub OĽaNO stojí podľa poslanca hnutia Milana Vetráka pevne za Mikulcom, nemá dôvod mu vyslovovať nedôveru. To, že by mali koaliční poslanci hlasovať za jeho odvolanie, považuje za výnimočnú situáciu a verí, že sa to nebude opakovať.

Návrh podala opozícia

Strana Smer-SD v utorok (8. 6.) podala návrh na vyslovenie nedôvery Mikulcovi. Chce ho odvolávať v súvislosti s podozreniami o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek. Pochybnosti mali vyplynúť zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS). Chcú, aby sa mimoriadna schôdza o odvolávaní konala počas riadnej schôdze Národnej rady SR, ktorá sa má začať 15. júna.

Koaličné kluby už avizovali Mikulcovi svoju podporu. Za odvolanie ministra však plánujú hlasovať predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský a poslankyňa za hnutie Adriana Pčolinská.

(tasr, ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.