Keďže Američania ustúpili Nemcom v téme ruského plynovodu Nord Stream, dá sa predpokladať, že Berlín ustúpi Washingtonu v iných témach a otázkach. Čo to bude znamenať pre našu časť Európy? Píše Marek Cichocki.

Nedávno sa v médiách objavila informácia o tom, ako prišla do Washingtonu početná nemecká delegácia, s cieľom viesť s Američanmi rozhodujúce rozhovory o riešení spornej otázky Nord Stream.

Krátko predtým, v rámci príprav na blížiaci sa summit s Putinom, dal Biden Berlínu celkom veľký prezent, keď vyhlásil, že zruší americké sankcie uvalené na Nord Stream 2. Pre Poľsko a pobaltské štáty, o Ukrajine ani nehovoriac, je rozhodnutie amerického prezidenta značným problémom. Naopak, pre Nemecko a tiež Rusko sa tým otvára priestor pre rokovania s Washingtonom o nových podmienkach spolupráce. Keďže po Bidenovom rozhodnutí začali v Nemecku nahlas uvažovať o tom, čo môžu Američania za odplatu očakávať z Berlína, treba predpokladať, že nedávne nemecko-americké rozhovory vo Washingtone sa môžu týkať mnohých ďalších tém.

Pravdepodobne už čoskoro zistíme, akou "valutou" bude platiť Berlín za zmenu americkej politiky voči spoločnosti Nord Stream. Zdá sa, že Američania môžu okrem iného očakávať, že Nemecko napríklad skráti dodávateľský reťazec, aby bola Európa nezávislejšia od Číny. Očakávaním číslo dva môže byť aj to, že Nemecko sa bude vážne angažovať pri budovaní európskych obranných kapacít a možno sa stane vedúcou krajinou v európskom bezpečnostnom systéme, čím odľahčí Ameriku.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.