8. júna 2021

Veto musí byť zrušené. Nemecký minister zahraničia navrhuje zásadnú zmenu fungovania EÚ

Veto musí byť zrušené. Nemecký minister zahraničia navrhuje zásadnú zmenu fungovania EÚNemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Foto: TASR/AP

Zavedenie kvalifikovanej väčšiny v zahraničnopolitických otázkach si v EÚ získava stále viac podporovateľov. Jeho odporcovia však dvíhajú varovný prst.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok vyhlásil, že Brusel by mal ukončiť právo veta členských štátov v otázkach zahraničnej politiky. „Nemôžeme dovoliť, aby z nás robili zajatcov ľudia, ktorí svojimi vetami maria európsku zahraničnú politiku. Ak to tak bude pokračovať, skôr či neskôr ohrozíte kohéziu EÚ. Veto musí byť zrušené, aj keby to malo znamenať, že budeme prehlasovaní,“ vyhlásil Maas na konferencii nemeckých veľvyslancov v Berlíne.

Šéf nemeckej diplomacie ďalej zdôraznil, že Berlín „vždy považoval vnútornú solidaritu a vonkajšiu suverenitu za dve strany jednej mince“. Je podľa neho nevyhnutné, aby EÚ po vnútorných krízach zlepšila svoju schopnosť jednať v zahraničnopolitických otázkach.

Reakcia na rebelujúce Maďarsko

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.