10. júna 2021

Lekári: Povinná vakcinácia detí by bola problémom, očkujme najmä starších

Lekári: Povinná vakcinácia detí by bola problémom, očkujme najmä staršíchOčkovanie dvanásťročných žiakov v Kalifornii (USA). Foto: TASR

Očkovanie mladších ročníkov má v súčasnosti význam, vravia lekári. Dokáže ochrániť pred šírením nákazy, umožní plošný návrat žiakov do škôl a uľahčí rodinné dovolenky. Do povinného očkovacieho kalendára by ho však nezaradili.

Na očkovanie proti koronavírusu sa môžu od pondelka hlásiť aj deti od 12 rokov. Umožňuje to zmena pravidiel, ktorú reflektuje aj očkovací formulár na stránke Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Ministerstvo zdravotníctva očkovanie detí konzultuje so zástupcami z odboru pediatrie. Zatiaľ nevedno, či sa deti budú očkovať v ambulanciách pediatrov, alebo vo vakcinačných centrách. „Budeme následne informovať o presnom postupe z hľadiska logistiky očkovania,“ dodala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Podľa odborníkov ide o dobrý krok smerom k zvyšovaniu zaočkovanosti a nadobúdaniu kolektívnej imunity. Deti ochorenie COVID-19 znášajú veľmi dobre, ale môžu byť prenášačmi a ohroziť staršie ročníky bez imunity. Dôležité je vraj zaštepiť ich ešte pred začiatkom školského roka v septembri.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.