Francúzi nezostávajú svojej povesti nič dlžní. Na jazyk si potrpia natoľko, že od januára 2022 ho chcú v EÚ na prvom mieste. Preberú vtedy rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ od Slovinska.

Každý štát chce pri predsedníctve v Rade EÚ nechať nejakú vlastnú stopu. Okrem politických priorít to býva spravidla logo, heslo a osobitný summit EÚ na vlastnom území.

Slovensko predstavilo vlastné logo vo veľkom štýle a zrejme predražene, kauzu agentúry Evka si iste pamätáte. Rozdávalo viazanky s originálnym motívom a ďalšie propagačné predmety za státisíce eur. Bratislava tiež počas predsedníctva, v septembri 2016, hostila summit európskych lídrov.

Momentálne sa končí portugalské predsedníctvo v Rade EÚ a v júli štafetu preberie Slovinsko. Už teraz sa však intenzívne pripravuje Francúzsko, na ktoré príde rad od januára 2022.

Parlez-vous français?

O národoch kolujú mnohé vtipy a stereotypy, napríklad z Francúzska si radi robia žarty najmä Briti a Američania. Obe strany však uznávajú, že Francúzi majú skutočne na vlastný jazyk slabosť a snažia sa ho presadiť všade, kde je to možné.

Francúzština je jedným z pracovných jazykov EÚ popri nemčine a angličtine. Francúzi tiež investujú milióny do výuky jazyka naprieč zemeguľou. Zakladajú inštitúty, kde sú jazykové kurzy cenovo dostupné a je v nich možné požičať si francúzske knihy či filmy. Na Slovensku inštitút sídli v samom srdci Bratislavy pri Hlavnom námestí.

Momentálne Paríž avizuje, že všetky oficiálne rokovania Rady EÚ budú vo francúzštine (s tlmočením), rovnako písomné výstupy (s prekladom). Francúzi vopred avizujú, že ak im Európska komisia pošle oficiálny list alebo správu v angličtine, bude to ignorovať a neodpovie. Chystajú tiež početné jazykové kurzy pre európskych úradníkov.

Ako však upozorňuje Politico, francúzski diplomati už v súčasnosti hovoria v rodnom jazyku, aj keď všetci ostatní hovoria po anglicky. Je to rozšírenejší jazyk v strednej a východnej Európe a oproti pôvabnej, no komplikovanej francúzštine jednoduchší.

Francúzsky tlak na presadzovanie používania vlastného jazyka na úkor angličtiny nie je ničím novým. Zosilnel po brexite a Francúzi pocítili príležitosť. Kým kedysi bola jazykom európskych diplomatov francúzština, angličtina postupne v EÚ prevládla. Po odchode Spojeného kráľovstva však na to zrazu bol o jeden dôvod menej. Úradným jazykom je len v Írsku a drobnej Malte. Paríž situáciu využil a začal nabádať na ukončenie používania takzvanej európskej angličtiny a posilnenie jazykovej pestrosti.

Kľúčový polrok francúzskej politiky

Francúzske predsedníctvo v Rade EÚ je okrem jazyka zaujímavé z hľadiska načasovania. Potrvá od januára do júla 2022. Začne sa teda počas vrcholiacej kampane pred aprílovými prezidentskými voľbami. O druhý mandát sa v nich bude uchádzať úradujúci prezident Emmanuel Macron, ktorý pred štyrmi rokmi zabodoval do veľkej miery vďaka európskemu programu. Patril medzi jeho priority. Naplánoval preto Konferenciu o budúcnosti Európy, ktorá sa začala v máji a mala by tiež vrcholiť počas kampane.

Jeho najvážnejšou súperkou je euroskeptická Marine Le Penová, ktorá bola v minulosti europoslankyňou. Hoci už nepresadzuje odchod z EÚ či eurozóny, naďalej má oproti Macronovi odmietavý postoj k európskej integrácii a presadzuje spoluprácu na základe silných členských štátov s maximom zachovanej národnej suverenity.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Po zadaní emailu môžete čítať zadarmo.

Vaše osobné údaje budú spracované v súlade s našimi pravidlami ochrany súkromia.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.