6. júna 2021

Samota môže byť miestom, kde stretnete Boha

Samota môže byť miestom, kde stretnete BohaIlustračný obrázok. Foto: Matthew Henry/unsplash.com

Myslím tým samotu v duši. Tá sa dá prežívať aj uprostred zástupu ľudí. Dokonca v rodine. V manželstve. Samota môže byť aj veľmi dobrá, priam potrebná. No nie vtedy, keď sa v nej ozýva hlas opustenosti a osamelosti. 

Hlad po blízkosti

Človek je stvorený tak, že túži po spojení, po väzbách, vzťahoch. Nie každý však takéto blízke vzťahy v živote má. Počas lockdownov mnohí ľudia prežívali úzkosť a depresiu práve zo samoty. Najmä tí, ktorí žijú sami. Zrazu nebolo tých aktivít, ktoré by im pocit osamelosti pomohli zahnať. Ostali izolovaní, sami so sebou a svojím srdcom hladným po vzťahoch a blízkosti s inou osobou. Online priestor sa stal miestom, kde začali hľadať pomoc. Sociálne siete, rôzne čety, zoznamky, diskusné skupiny. Vôbec sa nečudujem, že akonáhle sa opatrenia trochu uvoľnili, námestia sa zaplnili ľuďmi, terasy ožili a v nákupných centrách je „narváno“. Hľadáme spôsoby, ako naplniť prázdno, nasýtiť ten vnútorný hlad. 

Počula som rozprávať jednu mladú ženu príbeh o tom, ako zistila, že pokiaľ chce mať v živote blízke vzťahy, musí pre to niečo urobiť. Veľkou pomocou bolo, že patrila do spoločenstva kresťanov, preto si vybrala niekoľko žien, ktoré jej boli vekom a zmýšľaním blízke, a jednoducho sa im ozvala a zavolala ich von. Musela trochu premôcť samu seba, lebo mala introvertnú a nie veľmi spoločenskú povahu. A naozaj jej to prinieslo do života niekoľko dlhodobých priateľstiev. Skvelý spôsob. Nemusí zafungovať vždy a u každého, ale určite to stojí za pokus. Ba priam niekoľko pokusov. Keď niečo pre to vieme urobiť, poďme do toho.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.