Týždeň s pápežom: Disciplína nemá viesť k rigidnosti

pápež František Pápež František na generálnej audiencii. Foto: TASR/AP

Pred niekoľkými dňami uplynulo 3 000 dní, odkedy pápež František zasadol na čelo katolíckej cirkvi. Niektoré z jeho početných gest a slov sa už stihli zapísať do histórie. Tento týždeň sa venoval najmä disciplíne, manželstvu a modlitbe, ako aj obnove prírody, a teda obnove človeka. V Štandarde začíname s novou pravidelnou rubrikou, kde budeme informovať o tom, čím žije a o čom hovorí pápež František za uplynulých sedem dní.

Táto nová rubrika, dovoľte ešte poznámku na úvod, má okrem iného cieľ, aby sme sa pripravovali na septembrovú návštevu pápeža Františka na Slovensku a v Maďarsku. Budeme si všímať jeho prejavy, výstupy a témy, ktorým sa venuje. Popri tejto novej rubrike pokračuje aj pravidelný prehľad diania vo Vatikáne očami vatikanistov, túto rubriku budeme publikovať spravidla v sobotu, Týždeň s pápežom spravidla v nedeľu.

Vitajte pri premiére, môžeme začať.

Pápež František na audiencii s Talianskou basketbalovou federáciou vyzdvihol význam disciplíny, ktorá nielen v športe pomáha pochopiť, aké je dôležité „vnášať do života poriadok, usporiadať si život“. Pápež tento citát od zakladateľa svojho materského jezuitského rádu svätého Ignáca z Loyoly rozvinul takto:

„Disciplína nemá viesť k rigidnosti, ale prinútiť nás k zodpovednosti za seba, za veci, ktoré nám boli zverené, za druhých, za život všeobecne. Duchovný život sa tiež nemôže riadiť len emóciami a nemožno ho prežívať v kolísavých fázach, vyžaduje si vnútornú disciplínu pozostávajúcu z vernosti, vytrvalosti, každodennej modlitby. Bez neustáleho vnútorného tréningu hrozí, že viera vyhasne.“

Treba trpezlivosť nato, aby sme milovali

Máj je mesiac spojený nielen s láskou, ale čoraz viac akcií sa týka manželstva, ochrany a podpory tejto inštitúcie. František sa k téme vrátil ešte aj na začiatku júna, vo svojom videu pre Apoštolát modlitby sa tentoraz pápež venoval „kráse manželstva“. Podčiarkol, že nejde len o „spoločenský úkon“, lebo je to „povolanie, ktoré sa rodí v srdci, vedomé rozhodnutie na celý život, ktoré si vyžaduje špeciálnu prípravu“:

„Modlime sa za mladých, ktorí sa s podporou kresťanského spoločenstva pripravujú na manželstvo, aby rástli v láske s veľkorysosťou, vernosťou a trpezlivosťou. Lebo treba veľa trpezlivosti nato, aby sme milovali. Ale stojí to za to, či?“

Modlitba môže byť i koktaním

Na pravidelnej generálnej audiencii sa zameral na modlitbu. Veriacim prízvukoval, že Ježiš sa pred každým dôležitým okamihom pohrúžil do samoty a rozjímania:

„Aj keby naše modlitby boli len koktaním, aj keby boli kompromitované nestálou vierou, nikdy nesmieme prestať dôverovať v neho – ja sa neviem modliť, ale on sa modlí za mňa. Podopreté Ježišovou modlitbou zotrvávajú naše nesmelé modlitby na krídlach orla a vystupujú až do neba. Nezabúdajte, Ježiš sa za mňa modlí. Teraz? Teraz. V okamihu skúšky, v okamihu hriechu – aj v tom momente sa Ježiš za mňa modlí s toľkou láskou.“

https://standard.sk/82373/so_v-rime-spekuluju-preco-chce-frantisek-vyrazne-viac-casu-travit-na-slovensku-ako-v-madarsku-je-to-kvoli-orbanovi/

Obnova prírody – obnova seba

Pontifex vo svojom posolstve k začiatku Desaťročia za obnovu ekosystému, ktorý vyhlásila Organizácia spojených národov, podčiarkol obnovu prostredníctvom nás samých:

„Staňme sa generáciou obnovy ekosystémov. Obnoviť prírodu, ktorú sme poškodili, v skutočnosti znamená hlavne obnoviť samých seba.“

Máme za sebou aj prikázaný sviatok Kristovej krvi a tela, na záver preto vyberáme Františkov tvít, k tejto tradične centrálnej katolíckej téme:

„Eucharistia, zdroj lásky pre život cirkvi, je školou lásky a solidarity. Tí, ktorých živí Kristov chlieb, nemôžu zostať ľahostajní k tým, ktorí nemajú svoj každodenný chlieb.“


Ďalšie články