Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku pokračuje svižným tempom. Už v auguste by mala mať prvú dávku za sebou minimálne polovica Slovákov.

Doposiaľ sa aspoň jednou dávkou vakcíny proti covidu dalo na Slovensku zaočkovať viac ako 1,7 milióna ľudí. V porovnaní s aprílom sa tempo očkovania v máji výrazne zvýšilo. Podľa údajov, na ktoré upozorňuje projekt Dáta bez pátosu, vzrástol počet podaných prvých dávok vakcín až o 66 percent. To je výborná správa.

„V máji sme celkom podali vyše 1 milióna dávok a 1 deň dokonca viac ako 50-tisíc. Super, fakt dobrá robota,“ chvália vedci z Dát bez pátosu zrýchľovanie očkovania.

Už menej dobrá správa je, že odhady počtu zaočkovaných úplne presne nevyšli. Odborníci predpokladali, že na začiatku júna na Slovensku bude zaočkovaných jednou dávkou aspoň 2 milióny ľudí. Do tohto čísla však chýba štvrť milióna ľudí. Medzi nimi aj tí, ktorí čakajú na druhú dávku vakcíny.

Podľa plánu malo vyše 400-tisíc ľudí dostať v máji už druhú dávku vakcíny proti covidu, ale ušlo sa len 369-tisícom. Dáta bez pátosu upozorňujú, že tieto „zameškané“ očkovania budeme musieť dobiehať v júni.

Čakáreň sa vyprázdňuje. Naplní ju Sputnik?

Kým ešte 3. mája bolo v čakárni 240-tisíc ľudí, tak k 4. júnu je to už iba 76-tisíc čakajúcich na prvú dávku štepenia proti covidu. Najviac ľudí v čakárni je vo vekovej kategórii od 20 do 24 rokov. V tejto skupine čaká na vakcínu vyše 21-tisíc ľudí.

Zaujímavý je pohľad na mapu z dielne Inštitútu zdravotných analýz (IZA), ktorá jasne ukazuje veľké regionálne rozdiely v počtoch čakateľov na očkovanie. Kým na západnom Slovensku sú ich tisíce, tak na východe sú v čakárni prihlásené miestami len desiatky ľudí.

Čakáreň – počet osôb čakajúce na termín na prvú dávku. Zdroj: IZA

V druhom júnovom týždni bude podľa analytikov počet prihlásených rásť, aj keď nie veľmi. Dôvodom má byť fakt, že od začiatku júna sa môžu ľudia hlásiť aj na očkovanie neregistrovanou ruskou vakcínou Sputnik V.

Záujem o Sputnik V je však oveľa menší ako pôvodne deklaroval expremiér a minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ktorý s Rusmi osobne dohodol dodávku až 2 miliónov týchto vakcín. To viedlo k sporom s koaličnými partnermi a nakoniec stál tento krok Matoviča miesto predsedu vlád. Na Slovensko dorazilo doposiaľ iba 200-tisíc dávok ruského očkovania.

Ešte v marci sa podľa prieskumu zdalo, že Sputnik V je treťou najžiadanejšou vakcínou na Slovensku. Politici hovorili až o polmiliónovom záujme. Podľa dát z čakárne, ktoré vizuálne spracúva portál Veda pomáha, sa však k 4. júnu na očkovanie touto látkou prihlásilo len 5275 ľudí. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) očakáva, že o Sputnik V nakoniec prejaví záujem nie viac ako 80-tisíc ľudí.

Ako by mal vyzerať očkovací jún

Dáta bez pátosu, ktoré spolu s ďalšími odborníkmi založil dátový analytik Ivan Bošňák, píšu, ako by mal podľa nich vyzerať plán očkovania na jún.

„Potrebujeme podať druhú dávku takmer 700-tisíc ľuďom. Minimálne 650-tisíc, ale ideálne 780-tisíc. To je tempo 23-tisíc denne,“ píšu bošňákovci.

Odborníci tiež dodávajú, že už v prvé júnové dni sa zmenil pomer očkovaní. Namiesto 2:1 v prospech prvých dávok sa tento pomer zmenil na 2:3 v prospech druhých dávok.

Ideálne by podľa analytikov bolo, keby všetci čakatelia na prvú dávku dostali termín a miesto, aby si mohli vyberať. Voľné sloty treba ponúknuť pre ľudí, ktorí už čakajú len na druhé dávky.

Bošňák s kolegami tvrdia, že v najbližších troch mesiacoch budeme na Slovensku očkovať priemerne viac ako 1 milión dávok mesačne. To by nás malo dostať na úroveň 60-percentnej zaočkovanosti v septembri. Napríklad vo vekovej skupine 70 až 79 rokov bolo už na začiatku júna zaočkovaných prvou dávkou takmer 70 percent populácie.

Vývoj zaočkovanosti po vekových skupinách (1. dávkou). Zdroj: IZA

„Z celkových 32 percent sa dostaneme na prelome júna a júla (po prvom júlovom víkende) na výborných 40 percent pre celé Slovensko. V Bratislave je to už dnes 45 percent a bude cez 50 percent. V Čadci sme pod 20 percent a asi sa nedostaneme cez 30 percent. To budú obrovské rozdiely a začnú hrať rolu pri nastavovaní pravidiel hlavne hromadných podujatí,“ upozorňujú.

Ako problém vidia bošňákovci vysoké ročníky rizikových ľudí nad 80 rokov. V tejto kategórii je zaočkovaná len niečo vyše polovica ľudí. Veľkou pomocou pre seniorov, ale aj tínedžerov bude vraj možnosť očkovať sa u praktických lekárov.

Potiahnu to mladí

„Čaká nás pohodové leto, mladí chcú a budú cestovať a zabávať sa a očkovanie potiahnu, Sputnik splní svoju historickú úlohu a tých 200-tisíc hádam nájde svojich priaznivcov,“ nádejajú sa odborníci.

Dáta bez pátosu predpovedajú, že už začiatkom júla by mohlo byť prvou dávkou zaočkovaných 40 percent populácie, teda približne 2,2 milióna ľudí. V auguste by už aspoň prvú dávku mala mať za sebou minimálne polovica Slovákov. Na 20. septembra predikujú analytici zaočkovanosť na úrovni 60 percent, čo predstavuje tri a štvrť milióna ľudí.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.