Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar je najstaršou a najväčšou mimovládnou organizáciou pôsobiacou v oblasti náhradnej starostlivosti a pomoci ohrozeným rodinám na Slovensku. Bez partnerov, ktorí denne participujú na pomoci rodinám v ťažkých životných situáciách, by to však nešlo. Keď sa pomôže rodine, pomôže sa aj deťom.

Cesta detí do detského domova je rýchla, no naspäť je veľmi pomalá. Až 97 percent detí v Centrách pre deti a rodiny (CDR) má žijúcich rodičov a 56 percent detí by sa tak mohlo vrátiť domov, ak by rodine niekto pomohol. Pre 42 percent detí je pritom podmienkou návratu ubytovanie, čo je pre rodiny v núdzi takmer neriešiteľný problém, ktorý bez pomoci nedokážu zvládnuť.

Bývanie ako nástroj pomoci rodinám v núdzi pomôže aj deťom v detských domovoch

Deťom najviac pomôžeme, keď pomôžeme ich rodinám. Rodina v núdzi je pojem, ktorý sa, bohužiaľ, stal našou každodennou súčasťou. Niektorí z nás si však ani len nedokážu predstaviť, čo to v praxi znamená. Čo to znamená rodina, kde jeden alebo obaja rodičia stratia prácu, kde sa rodičia dostanú do dlhov a do kolotoča exekúcií. Aké to je, keď vám hrozí vyňatie dieťaťa z rodiny," vysvetľuje Jozef Mikloško, predseda Úsmevu ako dar, organizácie, ktorá už tridsať rokov pomáha rodinám, ktoré sa ocitli v zúfalej situácii. „Mnohým z nich sa však dá pomôcť, len to s nimi nemôžeme ako spoločnosť vzdať.“

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.