Dlhá sukňa, bledé líčka...? Predstavujete si kresťanské oblečenie nejako takto? Táto predstava už dávno nie je realitou. Od príležitostných neforemných festivalových tričiek k módnym strihom a udržateľnosti. Ako vyzerá kresťanské oblečenie, ako sa vyvinula jeho tvorba a čo motivuje tvorcov vyrábať oblečenie nesúce náboženské motívy? Porozprávali sme sa s niekoľkými výrobcami kresťanského oblečenia na Slovensku. 

Nie je potrebné byť módnym nadšencom, aby sme si uvedomovali dôležitosť toho, čo si obliekame. Nikto z nás predsa nechodí nahý a oblečenie, ktoré nosíme, nám umožňuje premietať ten obraz seba, ktorý chceme ukázať. Vyjadrujeme ním, kto sme, čo znamenáme, aké máme pracovné zaradenie, koho prezentujeme… Uvedomujú si to aj organizátori rôznych pochodov, protestov či kampaní. Dnes už takmer každé takéto podujatie má aj svoj odevný vizuál. No teraz sa pozrieme na oblečenie, ktoré nesie kresťanský odkaz a zároveň nie je viazané len na určité podujatie. Na otázky odpovedá Saša Bidleňová Butášová z kresťanského obchodu Godzone shop, Štefan Talarovič z Kumran.sk, Richard Štefák z portálu Ver.sk a spolutvorca Chválonožiek Jozef Wallenfels.

Ako si spomínate na svoje prvé oblečenie s kresťanským motívom? 

Saša B. Butášová: Bolo to asi na mojom prvom kresťanskom festivale. Všetci sme vtedy jednoducho mali pocit, že si musíme kúpiť festivalové tričká – boli sme veľmi hrdí, že sme kresťania a že sme tam, že sme veriaci, že máme živú vieru… Všetky boli len jedného strihu, veľké pánske, ale nám to vôbec neprekážalo, chodili sme v tom a cítili sme sa byť totálne cool. (úsmev)

Najnovšie autorské články