Povedať, že sa pozeráme na vojnu policajtov, je už trochu prislabé. Zjavne už ide o vojnu vo vnútri bezpečnostných inštitúcií celkovo.

Pred rokom a štyrmi mesiacmi začal doteraz nekončiaci proces, v ktorom jedni policajti, príslušníci tajnej služby, prokurátori a sudcovia, vyšetrujú, obviňujú, sledujú, väzobne stíhajú iných policajtov, príslušníkov tajnej služby, prokurátorov a sudcov. Začalo to paradoxne ešte na konci vlády Petra Pellegriniho, ale vo vedomí verejnosti je to spájané s Matovičovou, teraz Hegerovou vládou a s plnením jej predvolebného sľubu očistiť Slovensko od korupcie a „mafie“.  Povedať, že sa jedná o vojnu policajtov, je prislabé. To už je vojna vo vnútri bezpečnostných inštitúcií celkovo.

Niekto by mohol namietať, že akáže vojna. Že to skrátka štátna moc čistí svoje zložky od čiernych oviec. Po správe riaditeľa SIS čítanej v parlamente minulý týždeň to už nie je možné tvrdiť tak ľahko. Každá strana konfliktu totiž vystupuje ako taká, ktorá koná v zmysle svojich zákonom daných kompetencií. Polícia a prokuratúra hovoria, že stíhajú korupčníkov podľa zákona o policajnom zbore a Trestného poriadku, SIS zase hovorí, že pri plnení svojich povinností odhalili skupinu policajtov a prokurátorov, ktorí manipulujú vyšetrovanie. Reč je o akýchsi „univerzálnych svedkoch“, kajúcnikov, ktorí udávajú na objednávku.

Skôr než sa pridáme na nejakú stranu, treba analyzovať niektoré nezdravé javy a tendencie, ktoré nás do súčasného stavu priviedli.  

Opatrne s romantizáciou rozviazaných rúk

Najnovšie autorské články