3. júna 2021

Únik koronavírusu z laboratória = hoax! Zrazu nie, vyznávači zaručenej pravdy mažú titulky

Únik koronavírusu z laboratória = hoax! Zrazu nie, vyznávači zaručenej pravdy mažú titulkyInštitút virológie v čínskom meste Wu-chan. Foto: TASR/AP

Ešte pred rokom bol naratív v drvivej väčšine zahraničných a slovenských médií jasný. Koronavírus sa v Číne preniesol zo zvieraťa na človeka a odtiaľ do celého sveta. Ktokoľvek hovoril o úniku vírusu z laboratória, vyslúžil si nálepku konšpirátora. Facebook aj americké médiá však zrazu otáčajú.

Vírus, ktorý spôsobil svetovú pandémiu a zmenil život celej planéte. Najmenej 3,5 milióna ľudí prišlo o život, v skutočnosti, keď zoberieme do úvahy napríklad podhodnotené štatistiky z Indie, je ich však zrejme viac. Státisíce ďalších ochoreli, niektorí majú dlhodobé následky. Ostatní sme si museli pretrpieť karanténu, zákaz vychádzania a iné obmedzenia.

Ľudia si logicky začali klásť otázku, odkiaľ sa vírus vzal. Najčastejšie zaznievalo vysvetlenie o prenose z netopiera či iného zvieraťa predávaného na trhu v čínskom meste Wu-chan, na človeka. Rovnako je pravdou, že mnoho vedcov čisto laboratórny, umelý pôvod vírusu spochybňovalo.

Bývalý prezident USA Donald Trump, naopak, hovoril o úniku vírusu z Wuchanského inštitútu virológie (WIV). Iste, Trump mal na konte rozličné kontroverzné vyhlásenia a USA sa počas jeho vlády dostali do akejsi studenej vojny s Čínou.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.