Fínska predsedníčka vlády Sanna Marinová, ktorá sa svojho času stala najmladšou političkou zastávajúcou tento post vôbec, čelí na domácej pôde škandálu. Z vreciek daňových poplatníkov si nechala preplácať rodinné raňajky a studené jedlo v sume 845 eur týždenne. Marinovú na Slovensku svojho času zviditeľnili aj progresívne političky, ktoré na prejav sympatie voči nej zverejňovali fotky s hlbokým výstrihom.

Fínska premiérka Sanna Marinová sa zaviazala, že uhradí výdavky za stravu v hodnote tisícok eur, ktoré jej boli vyplatené vo forme bonusov. Za preplácanie rodinných raňajok z peňazí daňových poplatníkov totiž čelila kritike. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Počas uplynulého víkendu 35-ročná Marinová prisľúbila, že spätne zaplatí vyše 14 000 eur, ktoré dostala ako príspevky za raňajky a studené jedlá podávané od nástupu do úradu pred viac ako jeden a pol rokom v jej rezidencii Kesäranta v Helsinkách.

„Pretože sa objavili otvorené otázky ohľadom príspevkov na jedlo, danú sumu zaplatím sama,“ napísala Marinová v sobotu na Twitteri. „Ako premiérka som o tento benefit nežiadala a nebola som ani zapojená do rozhodovania o ňom,“ uviedla na sociálnej sieti.

V utorňajšom rozhovore pre stanicu MTV3 dodala, že v budúcnosti si „preplatenie takýchto výdavkov nárokovať neplánuje, a to napriek tomu, že to má byť v súlade s pravidlami“.

Príslušných predstaviteľov vyzvala, aby rýchlo rozhodli, či sú tieto príspevky na stravu zákonné a či by mali byť spätné platby zdanené.

Minulý týždeň bulvárny denník Iltalehti informoval, že premiérka mesačne žiadala o preplatenie zhruba 300 eur za rodinné raňajky. Polícia i daňové úrady prisľúbili, že sa na tieto platby pozrú. Marinovej kancelária následne oznámila, že účet za raňajky a iné studené jedlá predstavuje sumu 845 eur týždenne.

Zaváži to vo voľbách?

Opozícia dúfa, že tento incident ovplyvní rozhodovanie voličov v lokálnych voľbách v neprospech Marinovej fínskej sociálnodemokratickej strany (SDP). Tie sa uskutočnia vo Fínsku o dva týždne. Viaceré osobnosti zo súčasnej stredoľavicovej vládnej koalície, ako aj Marinovej predchodca Antti Rinne, však vyjadrili premiérke podporu.

Od decembra 2019, keď Marinová nastúpila na post šéfky vlády, si udržiava relatívne vysokú podporu verejnosti. Jej vláde sa pripisujú úspechy v boji s pandémiou nového koronavírusu v krajine, ktorá je, čo sa týka počtu nakazených, jednou z najmenej zasiahnutých.

Jej strana je však v aktuálnych prieskumoch verejnej mienky až za opozíciou a národnekonzervatívna strana Praví Fíni by mohla v komunálnych voľbách 13. júna podľa odhadov získať rekordný počet hlasov. V súčasnosti sú Praví Fíni s 22 percentami preferenčne najsilnejšou stranou v prieskumoch verejnej mienky v krajine.

Vzor slovenských progresíviek

Marinová zasadla do premiérskeho kresla v decembri roku 2019 a v danom momente sa stala najmladšou predsedníčkou vlády na svete. V momente, ako jej fínsky zákonodarný zbor vyslovil dôveru, mala len 34 rokov.

Krátko nato sa stala predmetom obrovského mediálneho záujmu aj za hranicami krajiny tisícich jazier. Sociálnodemokratická politička totiž okrem iného šéfovala kabinetu, ktorý tvorilo veľké množstvo žien. Známou sa stala napríklad jej fotka po boku ministerky školstva Li Anderssonovej, ministerky financií Katri Kulmuniovej a ministerky vnútra Marie Ohisalovej.

Marinová, ktorá predtým figurovala na poste ministerky dopravy a komunikácií, vyrastala v takzvanej dúhovej rodine. Vychovala ju sama mama, ktorá si neskôr našla partnerku. „Nedalo sa o tom hovoriť. Až teraz v 21. storočí sa začala celkom otvorená debata o dúhových rodinách,“ uviedla politička pre fínsky časopis Menaiset.

Marinová sa vlani stala spúšťačom kurióznej iniciatívy slovenských progresívnych političiek Ireny Bihariovej a Simony Petrík. Tie jej svojimi fotografiami s hlbokými výstrihmi vyjadrili podporu po tom, ako Marinovej zábery v dámskom magazíne bez podprsenky a iba v saku rozdelili fínsku spoločnosť. Mnohí občania vtedy upozorňovali, že to nie jej hodné jej postaveniu.

(tasr, ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.