1. júna 2021

Kanada sa vyrovnáva s násilnou asimiláciou Indiánov: objavili pozostatky 215 tiel

Kanada sa vyrovnáva s násilnou asimiláciou Indiánov: objavili pozostatky 215 tielIndiánska internátna škola v kanadskom Kamploose. Foto: TASR/AP

V Kanade objavili pozostatky 215 tiel, ktoré vraj patria indiánskym študentom pri internátnej škole. Federálne úrady stiahli vlajky do polovice žrde a politici i pôvodní obyvatelia hovoria o nesmiernej strate. Niektorí obviňujú cirkev, že zlé zaobchádzanie s Indiánmi neoľutovala, hoc v minulosti to už urobila.

Pri internátnej škole pre domorodcov v meste Kamloops v západnej Kanade objavili pochovaných 215 tiel, ktoré majú patriť indiánskym deťom. Doteraz týchto študentov, z ktorých najmladší mali tri roky, považovali za stratených. Miestna komunita pôvodných obyvateľov s názvom Tk’emlúps te Secwépemc hovorí o „nesmiernej strate, o ktorej sa hovorilo, no nikdy nebola zdokumentovaná“. Stratené deti sú podľa nich „nezdokumentované úmrtia“.

Premiér tamojšej provincie Britskej Kolumbie John Horgan priznal, že „bol zdesený“. Podľa neho nález svedčí o „temnej kapitole kanadských dejín“ a víta pokračujúce pátranie po stratených študentoch, aby „sa vyjasnila úplná pravda o tejto strate“:

„Toto je tragédia nepredstaviteľných rozmerov. A je to jasný príklad násilia, ktoré kanadský systém školských domovov spôsobil domorodým obyvateľom, a toho, ako následky týchto zverstiev pretrvávajú dodnes.“

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.