Spoľahlivosť, respektíve nespoľahlivosť antigénových testov na zisťovanie ochorenia COVID-19, bude možné overiť. Ak vám Ag test vyjde ako pozitívny, máte nárok na overenie prostredníctvom oveľa presnejšieho PCR testu.

Tí, ktorí sa boli na Slovensku testovať na covid a vyšiel im pozitívny antigénový test, majú novú možnosť požiadať o vyšetrenie PCR testom. Umožňuje to nová možnosť na elektronickom portáli korona.gov.sk. Presný postup, ako sa registrovať na overenie pozitívneho výsledku Ag testu nájdete v závere článku.

Z takmer 35,5 milióna vykonaných Ag testov, bolo na Slovensku odhalených len necelých 385-tisíc pozitívnych, teda niečo vyše percenta. Z 2,8 milióna PCR testov bolo pozitívnych necelých 390-tisíc teda takmer 14 percent.

Plošné či neskôr skríningové použitie antigénových (Ag) testov pasoval Igor Matovič (OĽaNO) vlani ešte ako premiér za „atómovú zbraň proti covidu“ napriek nespoľahlivosti výsledkov. Z vyššie uvedených čísel je jasne vidieť, že Ag testy zachytili v porovnaní s PCR testami len malé percento pozitívnych.

Falošne pozitívni

Často sa pritom hovorí nielen o tých, ktorým Ag testy ochorenie neodhalili, ale aj o tých, ktorí boli po tomto vyšetrení takzvane „falošne pozitívni“. Aby sa takýmto prípadom predišlo budú mať všetci sa pozitívnym antigénovým testom nárok na to, aby si výsledok overili bezplatným a najmä presnejším PCR testom.

„Nie je jednoduché povedať, koľkí zo zhruba tisíc pozitívnych ľudí po testovaní Ag testom týždenne sú falošne pozitívni. Ale je zrejmé, že pri testovaní asymptomatickej populácie a pri pozitivite Ag testov na úrovniach 0,15 – 0,3 percenta to môže byť značný počet ľudí,“ píše projekt Dáta bez pátosu na Facebooku.

Projekt založený dátovým analytikom Ivanom Bošňákom, upozorňuje, že ľudia, ktorí sú asymptomatickí, a napriek tomu im vyjde pozitívny test, kazia štatistiky. Navyše spúšťajú karantény v školách a zatvárajú celé triedy na týždne. Zostávajú zbytočne doma, vystrašia okolie a čerpajú pandemické ošetrovné či náhrady. Okrem toho dostanú aj na 6 mesiacov potvrdenie o infikovaní sa covidom.

Návrh ako na to

Dáta bez pátosu uvádzajú, že sa to takto nerobí všade. Ako dobrý príklad sa ponúka Dánsko. Výsledky po Ag testovaní ani nepublikujú, pretože sú nedôveryhodné. Pozitívneho človeka posielajú hneď na PCR test a až ten je rozhodujúci.

Infektológ Pavol Jarčuška, ktorý je členom konzília odborníkov radiaceho vláde s postupom proti pandémii, pritom vlani hovoril o rovnakom postupe, ako zvolili Dáni.

Jarčuška už vlani pri prvom plošnom testovaní hovoril, že chce pozitívne Ag testy overovať PCR testami, aby boli ich výsledky publikovateľné. Z tohto zámeru sa však neskôr zišlo a k žiadnemu overovaniu nikdy nedošlo. Výsledky Ag testov sú napriek tomu publikované na stránkach korona.gov.sk, ktoré prevádzkuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Ako si overiť výsledok AG testu

  • Pôjdete na web stránku korona.gov.sk. Pod mapou covid automatu vľavo nižšie na stránke je v zelenom rámiku možnosť „Požiadať o PCR vyšetrenie“. Kliknete na túto možnosť a následne na novej stránke „Mám záujem o vyšetrenie“.
  • Z dvoch možností vyberiete: „Mám záujem o PCR testovanie“.
  • Na novej podstránke vľavo dole je možnosť a dôvod testovania/vyšetrenia: „Pozitívny Ag test“.

„Je to rozumne navrhnuté, odkonzultované, mnohými starostami a primátormi vyskúšané, s výsledkami rôzne, ale väčšinou s výrazne nižším počtom potvrdených PCR pozitívnych po pozitívnom Ag teste. V žiadnom prípade to nie je možnosť a voľba pre symptomatických pozitívnych, pre tých, ktorí sú z blízkeho okolia už zistených pozitívnych ľudí a podobne,“ upozorňujú Dáta bez pátosu.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.