Slovenská polícia na sociálnej sieti ostro skritizovala herca a speváka Ibrahima Maigu. Pre jeho prepájanie smrti moderátora Júliusa Viršíka s očkovaním ho označila za úbohého človeka, ktorý šíri primitívnosti a tuposti a ktorý nikdy nespravil nič užitočné. Známy naturalizovaný Afričan na Slovensku na to reagoval vlastnou kritikou a priznaním, že je konšpirátor.

Polícia Slovenskej republiky, presnejšie jej facebooková stránka venovaná hoaxom a podvodom, cez víkend ostro skritizovala umelca Ibrahima Maigu. Dôvodom je jeho status na sociálnej sieti, ktorým nepriamo spojil smrť rozhlasovej osobnosti Júliusa Viršíka s očkovaním.

Naturalizovaný Slovák malijského pôvodu ešte v piatok zdieľal niekoľko týždňov starý Viršíkov príspevok o jeho prvom očkovaní látkou od firmy AstraZeneca a dopísal k nemu: „Žeby náhoda? Vraj len dva dni po druhej dávke zomrel“.

Spravte raz niečo užitočné

Polícia v reakcii na Maigove špekulácie uviedla, že je „úbohý“ a na skone moderátora relácie Twentyfive na Rádiu Expres sa „priživuje“. Zároveň Maigove slová a vyjadrenia tých, ktorí v tejto veci uvažujú podobne, označila za „najväčší ľudský hyenizmus“.

„Na podprahové a primitívne aktivity Ibrahima Maigu na internete sme upozorňovali už viackrát. V honbe za lajkmi a akýmsi falošným pocitom popularity je schopný napísať aj najväčšiu tuposť, len aby mal pocit, že ho ľudia majú radi,“ pokračuje ďalej a dodáva, že Viršík bol skutočná osobnosť so skutočným talentom.

„Pán Maiga, skúste raz v živote spraviť niečo užitočné. Buď mlčte, alebo choďte pomáhať lekárom na Slovensku, v štáte, ktorý vás prijal a ponúkol Vám podmienky na Vašu krátku umeleckú kariéru,“ napísala policajná stránka.

Maiga: Som konšpirátor

Maiga v reakcii na kritiku štátneho orgánu a mnohých bežných užívateľov internetu, priznal, že je konšpirátorom, lebo si dovolil mať vlastný názor a neveriť všetkému, čo mu „systém tlačí do hlavy“.

„Máte právo veriť čomu chcete. Máte právo nazvať ma konšpirátorom, lebo ja som nikto, len Ibrahim Maiga, a oni sú páni dokonalí zvaní Ministerstvo zdravotníctva, a preto len oni môžu mať pravdu,“ napísal s tým, že ak by aj Viršík skutočne zomrel po podaní vakcíny, ľudia sa to nedozvedia.

Herec a spevák, ktorý sa posledné roky zdržuje prevažne v Afrike, v ďalšom príspevku vyzval políciu, aby sa nestrápňovala a myslí si, že je smutné, že sa znížila na takú úroveň, že „ohovára ľudí bez akéhokoľvek dôvodu“. Zároveň sa nechal počuť, že Viršík bol jeho kamarát.

Expert súvislosť vylúčil

Smrť Júliusa Viršíka podľa patologického skúmania nesúvisela s očkovaním. Informoval o tom minulý týždeň rezort zdravotníctva s dodatkom, že vytváranie tohto obrazu môže spieť k ďalším úmrtiam na covid a preplneným nemocniciam. Špekulácie o Viršíkovej smrti šíril aj Marian Kotleba.

Kauzalitu medzi očkovaním a jeho skonom vylúčil už na druhý deň po úmrtí riaditeľ sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič.

„V prípade úmrtia pána Júliusa Viršíka bola vykonaná pitva. Závery pitvy preukázali vážne cievne postihnutie srdca z chorobných príčin, dôsledkom ktorých došlo k zlyhaniu srdca. Očkovanie, ktoré absolvoval pred vyše jeden a pol mesiacom, nie je možné dávať do súvisu s jeho úmrtím,“ uviedol Palkovič.

Július Viršík dostal v apríli vektorovú vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. Z dôvodu jej vyššej rizikovosti s jej výrobcom Európska únia začiatkom mája nepredĺžila zmluvu a prednosť dáva látkam na báze mRNA. Zo svojho očkovacieho programu ju ako prví úplne vyradili Dáni. Predtým očkovanie ňou pozastavili mnohé krajiny z dôvodu výskytu krvných zrazením.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.