31. mája 2021

Na americkom odpočúvaní spojencov vrátane Merkelovej podľa nových odhalení pracovali aj Dáni

Na americkom odpočúvaní spojencov vrátane Merkelovej podľa nových odhalení pracovali aj Dáni

Do škandalózneho amerického odpočúvania spojencov, ktoré vyplávalo na povrch počas minulej dekády, boli podľa nových odhalení zapojení aj Dáni. Nová ministerka obrany tejto škandinávskej krajiny hovorí o neprijateľných činoch. Dánska spravodajská služba podľa experta čelila výberu, s kým bude užšie spolupracovať.

Dánska zahraničná a vojenská tajná služba FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) s odpočúvaním popredných európskych politikov, medzi ktorými boli aj spolková kancelárka Angela Merkelová a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

Dánske spravodajské služby tiež pomohli americkej agentúre špehovať dánske ministerstvá zahraničných vecí a financií, ako aj dánskeho výrobcu zbraní. FE tiež spolupracovala s NSA na špionážnych operáciách proti samotnej vláde USA.

Informuje o tom nemecké Deutsche Welle či dánsky rozhlas (DR), ktorý to zistil v spolupráci s ďalšími európskymi médiami vrátane nemeckých televízií NDR, WDR a denníka Süddeutsche Zeitung. Odhalenie o spolupráci zo Škandinávie prišlo až 8 rokov po tom, ako sa začali objavovať prvé informácie o americkom odpočúvaní spojencov v roku 2013.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.