21. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet sa tento rok bude konať online od 5. do 11. novembra. Témou festivalu sú voľby, či už osobné, spoločenské, ale aj politické.

Napokon, festival sa začína tesne po amerických prezidentských voľbách, aj keď môže ísť len o zhodu okolností. Aktuálny festival ponúka 50 dokumentárnych filmov, ktoré sprístupní vďaka portálu dafilms.sk. Sledovať filmy bude môcť každý, kto sa nachádza na Slovensku. Možnosti ako sa zúčastniť festivalu sú dve, a to buď si zakúpime lístky na konkrétne filmy alebo si kúpime permanentku na celý festival. Lístok na konkrétny film sa bude môcť kúpiť iba v daný deň sprístupnenia. Každý deň sa sprístupni šesť filmov, ktoré sa budú môcť pozerať počas 24 hodín od spustenia.

Počas festivalu sú pripravené streamované live diskusie zo štúdia v Novej Cvernovke a z regiónov. Zároveň po niektorých filmoch sú pripravené Q&A s režisérmi, ktoré nájdete na facebookovej stránke festivalu a na youtube.

Festival ponúka aj streamingy pre zrakovo a sluchovo znevýhodnených divákov. Medzi filmy, ktoré si budú môcť aj takíto diváci pozrieť sú Zaspievaj mi a slovenské premiéry Žiaľ žienNeviditeľná. „Špeciálne streamingy pripravil Jeden svet vo svojej online verzii v spolupráci s Katedrou translatológie FF UKF v Nitre a spoločnosťou Teledata. Audiokomentáre načítala herečka Táňa Pauhofová.“

Umelecká riaditeľka festivalu Jeden svet Diana Fabianová sa k výberu filmov, ktoré sa budú premietať vyjadrila: „Dokumenty sme vyberali s ohľadom na dôležitosť a aktuálnosť témy, no prihliadali sme aj na atraktívnosť spracovania. Nachádzajú sa na celej škále od náročnejších po vhodné aj pre diváka doku – nováčika. V našej klíma-výberovke sú filmy, ktoré túto strašidelne vážnu tému riešia cez filmovú poetiku, humor, úchvatné zábery, nadhľad i nasadenie vlastného života.”

Klimatické zmeny

Veľká časť filmov je venovaných práve klimatickým zmenám. Jedným z takých filmov je aj More tieňov. Dokument pochádza z produkcie Leonarda DiCapria. Približuje nám vedcov, novinárov, ochranárov, ktorí bojujú spolu s mexickým námorníctvom proti čínskym priekupníkom a drogovému kartelu. Hrozí, že pre ich vyčíňanie vyhynú veľryby a sviňuchy (za írečitým názvom sa skrýva druh ryby), ktoré sú veľmi ohrozené.

Návod na zdravšiu planétu sa môžete dozvedieť vo filme s názvom Najväčšia malá farma. Ide o príbeh Johna a Molly Chesterovcov, tí vymenili mestský život za 80 hektárov pôdy. Vtipný a surrealistický príbeh z poľnohospodárskej dedinky Elias je Keď paradajky počúvajú Wagnera. Dvaja bratranci spolu s miestnymi babičkami začnú pestovať paradajky, ktorých zaváraniny sa vyvážajú do celého sveta.  Ale nejde o obyčajné paradajky, tieto paradajky pri svojom dozrievaní počúvajú Wagnerovú hudbu.

Migračné témy

Festival sa nezaobišiel ani migračným témam. Film francúzskeho režiséra Grégoireho Gosseta Jednosmerný lístok nám pekne vystihuje tému festivalu. V tomto prípade ide o osobnú voľbu dvoch hlavných hrdinov, ktorí sa aj po 20tich rokoch v utečeneckom tábore nevzdali nádeje na lepší život.  Jean-Pierra sa spolu so svojou ženou, deťmi a 84 ročnou mamou pripravujú odísť z tábora Kjangwali do USA. Druhý hrdina Isaiah chce odísť, aby mohol študovať na lekárskej fakulte. Oboch ich čaká obrovská zmena, v dokumente uvidíme, ako sa s tou zmenou vyrovnali.

Na festivale sa predstaví aj slovenský dokument od Jara Vojteka Raj na zemi. Ústrednou postavou je Andrej Bán. Slovenský novinár, fotograf a reportér, ktorý nám približuje svoj profesionálny a súkromný život. Paralelne zachytáva aj príbehy súčasného sveta vo vojnových a krízových oblastiach alebo  utečeneckých táborov. K tomuto filmu je pripravená diskusia s režisérom a hlavným protagonistom Andrejom Bánom.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.