Oficiálne vykazovaná inflácia zostáva relatívne nízka. Uvoľnená monetárna politika síce zatiaľ nezvyšuje spotrebiteľské ceny, zvyšuje však ceny na iných trhoch, napríklad ceny bytov. Čelíme tak skrytej inflácii, na ktorú centrálne banky nereagujú. Dôsledkom je nižšia dostupnosť vlastného bývania.

Údaje o inflácii za apríl tohto roku ukazujú, že v eurozóne ceny medziročne vzrástli o 1,6 percenta. Toto číslo je vyššie ako marcových 1,3 percenta, no stále pomerne nízke. Navyše, čiastočne sa dá pripísať nízkej porovnávacej základni z jari minulého roku. Vtedy sa prepadli najmä ceny energií, ktoré sa v tomto roku vracajú na predpandemickú úroveň. Index spotrebiteľských cien však nehovorí celú pravdu.

Inflácia je dnes interpretovaná spravidla len ako rast cenovej hladiny. Do číselného vyjadrenia sa dostáva cez cenové indexy. Ich nebezpečenstvom je, že vždy obsahujú len niektoré ceny, a iné tak zostávajú mimo pozornosti. Zriedkakedy sa vraciame k staršiemu pohľadu na infláciu ako na nafukovanie peňažnej zásoby, ktoré sa môže v ekonomike premietnuť na rozličných miestach.

Drahšie a drahšie bývanie

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.