Medzinárodný tím vedcov pomocou umelej inteligencie vytvoril doposiaľ najväčšiu mapu temnej hmoty vo vesmíre. Skúmali svetlo prúdiace na Zem zo sto miliónov galaxií. Temná hmota tvorí zhruba 80 percent všetkej hmoty v kozme.

Tím vedcov z medzinárodného výskumného tímu Dark Energy Survey (DES) vytvoril doposiaľ najväčšiu mapu temnej hmoty vo vesmíre. Informuje o tom britská televízia Sky News.

Pri tvorení diela si odborníci dopomohli tým, že sa pozreli na to, ako bolo svetlo putujúce zo vzdialených galaxií na ceste na Zem skreslené. Prítomnosť tmavej hmoty jeho lúče ohýba. Nezastupiteľnú úlohu mala v tomto smere aj umelá inteligencia.

Analýza priestoru, ktorý pokrýva až štvrtinu oblohy južnej pologule, sa uskutočnila pomocou zariadenia Dark Energy Camera, ktoré sa nachádza v Čile. Vedci skúmali svetlo zo 100 miliónov galaxií.

Bližšie k pochopeniu podstaty

Kozmológ Niall Jeffrey pôsobiaci na École Normale Supérieure v Paríži, ktorý bol jedným z hlavných postáv projektu, uviedol, že pozorovanie týchto štruktúr v kozmickom meradle nám môže pomôcť odpovedať na základné otázky o vesmíre.

„Na našej mape, ktorá zobrazuje hlavne tmavú hmotu, vidíme podobný vzor, ​​aký vidíme iba pri viditeľnej hmote, sieťovú štruktúru s hustými zhlukmi hmoty oddelenými veľkými prázdnymi priestormi,“ opisoval Jeffrey.

Ďalší z autorov, Ofer Lahav, člen tímu fyzikov a astronómov na University College London, tvrdí: „Výpočtom toho, ako gravitácia deformuje svetlo, technikou známou ako gravitačné šošovky, získame celý obraz, viditeľnú aj neviditeľnú hmotu“.

Podľa Lahava sa týmto výskumom dostávame bližšie k pochopeniu toho, z čoho sa vesmír skutočne skladá a ako sa vyvíjal. Ako dodáva Sky News, Výskum DES podporil štandardný kozmologický model fungovania vesmíru.

Je všade, no vieme o nej málo

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že takzvaná temná hmota, ktorú nemožno pozorovať zo Zeme, tvorí okolo 80 percent všetkej hmoty vo vesmíre.

O jej existencii prvýkrát komplexnejšie referoval už v roku 1933 švajčiarsko-americký astronóm Fritz Zwicky, ktorý zistil nezrovnalosti pri štúdiu rotácie galaxií. K podobným úvahám však dospeli aj kolegovia dekády pred ním.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.