Kauza českého exposlanca Dominika Feriho a predovšetkým mnohé reakcie na ňu sú hodné zdvihnutia varovného prsta. Keď ženy strácajú oporu aj vo svetonázorovom prúde, ktorý sa pýši vytváraním bezpečného miesta pre ne viac ako ktorýkoľvek iný, je zrejmé, kto a kde musí na zachovanie rovnováhy zabrať.

Agenda boja za ženské práva sa v dnešnej spoločnosti zvykne chápať predovšetkým ako doména liberálneho prostredia. Na konzervatívcov sa, naopak, hľadí ako na pasívnych pozorovateľov či rovno narušiteľov týchto práv.

Tento deformovaný obraz sa dostal do popredia najmä v posledných rokoch, počas ktorých sa liberálom podarilo upriamiť masívnu pozornosť novým balíkom týchto špecifických práv alebo ak chcete, domnelých práv, zahŕňajúcich napríklad aj právo na potrat.

Na druhej strane, konzervativizmus musel poslednú dekádu čeliť vytváraniu obrazu, ktorý mu mienkotvorcovia ušili najmä v súvislosti s odmietaním Istanbulského dohovoru. Ich záporný postoj pritom pramenil z protestu proti dopĺňaniu ideologických prílepkov, nie z túžby sabotovať vyššiu ochranu ich manželiek, dcér a matiek.

Pravda je pritom, tradične, niekde uprostred. Katolícke organizácie sa uspokojovaním potrieb týraných žien v rôznych podobách zaoberajú vo vrchovatej miere dlhodobo. Len o nich toľko nepočuť. A tiež by bolo krátkozraké myslieť si, že liberálne skupiny s väčším mediálnym výtlakom potreby nežnejšieho pohlavia ignorujú a využívajú ho len ako baranidlo.

Feri ako nová veličina

Do tejto hracej plochy, ktorej podoba je plus mínus rovnaká v celom stredoeurópskom priestore, narazil a všetky figúrky premiešal 24-ročný český politik Dominik Feri. Ikona liberalizmu s miliónom sledovateľov na Instagrame, ktorú prestížne zahraničné médiá prezentovali ako personifikáciu nádeje starého kontinentu.

Feri totiž čelí závažným a konkrétnym obvineniam zo znásilnení, sexuálneho násilia či verbálneho ponižovania žien. V reakcii na škandál sa vzdal mandátu poslanca a vec už aktívne riešia orgány činné v trestnom konaní. Politik však hovorí o krivých obvineniach a chce sa súdiť. Pripúšťa iba nedžentlmenské správanie.

Frajer, o ktorom preháňajú

V istom zmysle sú však viac než Feriho individuálne zlyhania zarážajúce početné reakcie matadorov vysokej českej politiky, ktoré dávajú opäť váhu pravidlu, že niekedy je mlčať zlato.

Miroslav Kalousek, bývalý minister financií a exšéf Feriho materskej strany TOP 09, krátko po prevalení škandálu uviedol, že jeho kolega je členom „strany s jasne ukotvenými zásadami“. Ocenil, že prijal politickú zodpovednosť, poďakoval mu za jeho postoj a poprial „veľa šťastia“.

Zakladateľ tejto partaje Karel Schwarzenberg zase hovorí, že sa mu „historka zdá príliš prehnaná“ a vraj bolo vždy úplne normálne, že sa „25-ročný chlapec snaží dostať dievčatá do postele“. Pod vplyvom hnutia Me Too sme sa podľa neho stali „strašnými pokrytcami“.

Súčasná predsedníčka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ktorá je v niektorých otázkach progresívnejšia ako terajšia česká legislatíva, bola o poznanie zdržanlivejšia. I tak sa však nechala počuť, že verí v očistenie jeho mena a že dvere späť do politiky bude mať podľa nej „samozrejme“ otvorené.

Za Feriho sa postavil aj kontroverzný starosta pražskej mestskej časti Řeporyje Pavel Novotný a označil ho za kamaráta. „Deník N mám rád, ale za bulvár odkazujem, že toto by som nevytlačil. Útok bez nábojov, sorryjako,“ napísal na Twitteri. „Si frajer, na rozdiel od mnohých zm*dov. Rešpekt,“ odkázal mu v inom príspevku.

Viva la Feminism?

Tu však nejde o pochybné 25 rokov staré obvinenie od jedného nehodnoverného zdroja, ale o súbor relatívne čerstvých a konkrétnych svedectiev od viacerých žien spracovaných médiami s vysokou kredibilitou. Nehovoriac o tom, že ženy vo všeobecnosti o znásilnení klamú len veľmi zriedka. Podľa dát z USA je reč o minimálne dvoch a maximálne desiatich percentách falošných obvinení.

Iste, pri Ferim stále platí prezumpcia neviny. Má právo na prípadný spravodlivý proces, no za súčasného stavu je latentné pretváranie jeho statusu na kladného hrdinu a nadpráca jeho spolustraníkov doslova nechutná. Na stole leží možný útok na najcitlivejšiu oblasť ženského vnímania.

Najnovšie skúsenosti pri prominentných liberáloch z Česka, zdá sa, potvrdzujú, že ideu zdravého feminizmu budú musieť konzervatívci oprášiť.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.