Spory v strane Za ľudí nevyriešil ani mimoriadny snem. Veronika Remišová tvrdí, že chcela navrhnúť spoločného kandidáta na nového predsedu, ale to vraj krídlo strany podporujúce Máriu Kolíkovú odmietlo. Podľa zákulisných informácií ním mal byť Juraj Šeliga. Časť členov žiada o pomoc pri riešení krízy v strane jej zakladateľa Andreja Kisku.

V stredu (26. mája) Štandard informoval o mimoriadnom zasadnutí krajského predsedníctva strany Za ľudí. Časť strany spriaznená s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou sa snažila na ňom vyvolať celoštátny snem s cieľom odvolať z funkcie predsedníčku Veroniku Remišovú. Podľa nej však rozhodnutie zatiaľ stále nepadlo. Remišová navyše tvrdí, že „na krajskom predsedníctve v Bratislave došlo k závažnému porušeniu stanov“.

Štátny tajomník na Remišovej ministerstve investícií a člen krajského predsedníctva strany Za ľudí v Bratislavskom kraji Dušan Velič tvrdí, že skupina okolo Kolíkovej pozvala na stredajšie stretnutie len niektorých členov krajského predsedníctva. Vynechali viacerých členov, ktorí Kolíkovú nepodporujú. Na stretnutie však prišli aj nepozvaní a podľa Veliča organizátori ich hlasy odmietli uznať, čo považuje za hrubé porušenie stanov strany.

Stretnutie bratislavského krajského predsedníctva strany Za ľudí viedol predseda krajskej straníckej pobočky Michal Luciak, štátny tajomník na ministerstve spravodlivosti, ktoré vedie Kolíková.

Kolíková chce celoštátny snem

Mária Kolíková prostredníctvom svojho hovorcu Petra Bublu pre Štandard uviedla, že aj keď sama patrí do bratislavskej organizácie strany, rovnako nebola na dané predsedníctvo pozvaná a ani jej nebolo umožnené na ňom hlasovať. Podľa ministerky bola v strane doteraz vždy takáto prax.

„Vyrozumela som, že na danom predsedníctve bola vznesená pripomienka, že naň mali byť z titulu funkcií prizvaní aj iní. Ale rovnako som vyrozumela, že predseda tohto krajského predsedníctva informoval členov predsedníctva, že je pripravený to riešiť na veľkom predsedníctve strany, prípadne je pripravený zvolať nové predsedníctvo aj k danej otázke, alebo sa obrátiť aj na rozhodcovskú komisiu,“ uviedla Kolíková pre Štandard.

Mária Kolíková a Veronika Remišová. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Remišová tvrdí, že v strane sú na otázku mimoriadneho snemu rozdielne názory. Upozorňuje pritom, že celoštátny stranícky snem zatiaľ jednoznačne podporili iba tri krajské organizácie Za ľudí.

Podľa ministerky spravodlivosti, ktorá podporuje výmenu Remišovej na poste šéfky strany, sa netreba sporiť o to, koľko krajských snemov vyjadrilo aký názor. Za najlepšie riešenie pre stranu Kolíková považuje, keby sa predsedníctvo dohodlo, čo sa však nedeje. Východiskom by podľa ministerky mohol byť normálny, celoštátny stranícky snem.

„S ohľadom na všetko, čo v strane prebehlo aj prebieha, by som bola rada, keby bol normálny snem strany a na tom sneme sme urobili riadnu legitimitu súčasnému alebo novému vedeniu. Už akokoľvek. Ale mal by byť podľa mňa snem, pretože to prospeje stabilite a jednote v rámci strany,“ dodala Kolíková v reakcii na dianie v strane Za ľudí.

Hľadá sa predseda

Remišová tvrdí, že ako predsedníčka strany robí všetko preto, aby mimoriadny snem neskončil ešte väčšími spormi. Keďže časť poslancov strany požaduje zmenu vedenia a druhá časť zase odmieta, aby stranu viedla Kolíková, tak Remišová navrhla, aby na mimoriadnom sneme „kandidoval spoločný kandidát, ktorý by bol zárukou pokračovania jednoty a stredovej orientácie na liberálneho aj konzervatívnejšieho voliča“.

So spoločným kandidátom, ktorým mal byť podľa kuloárnych informácií bývalý organizátor protestov Za slušné Slovensko a poslanec strany Za ľudí Juraj Šeliga, však podľa Remišovej nesúhlasila skupina členov strany okolo Márie Kolíkovej.

„Som presvedčená, že ak má mimoriadny snem strane pomôcť, musíme ako vedenie strany pred jeho zvolaním dosiahnuť dohodu o cieľoch snemu tak, aby snem napätie v strane zmierňoval, nie zvyšoval,“ napísala Remišová na Facebooku deň po straníckom zasadnutí, na ktorom nedospeli k dohode.

Chaos pokračuje

Na vyjadrenia o Kolíkovej skupine reagovala po zverejnení Remišovej statusu aj poslankyňa strany a predsedníčka parlamentného výboru pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková. Podľa nej žiadna skupina okolo Kolíkovej v strane Za ľudí ani spoločný kandidát na predsedu neexistuje.

„Neexistuje skupina Márie Kolíkovej, ako to podsúva predsedníčka strany Veronika Remišová. Preto nemôže zaujať spoločný postoj k jej návrhu. Dokonca neexistuje ani žiaden kandidát na post predsedu strany. Nikto sa k tomu neprihlásil. Existuje väčšina poslancov v poslaneckom klube a väčšina členov predsedníctva, ktorí žiadajú zvolanie mimoriadneho snemu,“ uviedla Marcinková na Facebooku.

Predsedníčka výboru Národnej rady pre európske záležitosti dodala, že snem strany Za ľudí požadujú 4 kraje: Žilinský, Nitriansky, Prešovský a Košický. Hlasovanie bratislavského krajského predsedníctva, ktoré dopadlo v prospech snemu a Remišová ho spochybnila, sa môže podľa Marcinkovej zopakovať, ako to navrhol aj bratislavský krajský predseda.

Z diania vnútri strany, ktoré doslova rozpolili Za ľudí na dva tábory, vidno veľké existenčné problémy Remišovej partaje. Po odchode dvoch poslancov z poslaneckého klubu a poklese preferencií (3,5 percenta) pod hranicu zvoliteľnosti je ďalší osud strany založenej exprezidentom Andrejom Kiskom nejasný. Remišová prebrala vedenie, keď sa zakladateľ strany po slabom výsledku v parlamentných voľbách stiahol z politiky. Kiska to vtedy odôvodnil zdravotnými problémami, hoci neskôr priznal, že úlohu zohral aj volebný neúspech. Trnavskí straníci teraz žiadajú expredsedu, aby prišiel pomôcť krízu v strane vyriešiť.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.