Slovenský parlament rokuje o stanovisku k Správe Matić. Návrh na vyhlásenie predložila poslankyňa Anna Záborská, prinášame text, ktorý v parlamente odznel ako jej prejav k tejto téme.

„Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát.“ hovorí naša Ústava hneď v čl. 1 ods. 1. Návrh uznesenia, ktorý som s kolegami predložila plne vychádza z tejto vety Ústavy Slovenskej republiky. Ústavu chápem ako náš základný zákon, za akýsi svorník, uhoľný kameň nášho štátu – Slovenskej republiky.

Nemám záujem z témy iniciatívnej správy europoslanca Matića robiť objekt politikárčenia a už vôbec nie ideologickú debatu, ktorá obyčajne nemá koniec a naoko vyhrá ten, kto je agresívnejší a viac si vymýšľa. To neznamená, že debata o merite veci správy chorvátskeho europoslanca nemôže byť vecná a racionálna. Napriek tomu by som si želala, aby nosnou témou diskusie boli otázky subsidiarity, suverenity a právomoci členských štátov a inštitúcií Európskej únie. Teda otázky, ktoré sú predmetom nášho uznesenia.

Slovensko je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Tieto tri vlastnosti musia platiť všetky naraz a budem ich v nasledujúcich minútach aplikovať na návrh poslanca Európskeho parlamentu Predraga Matića o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v EÚ v rámci zdravia žien.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.